Hot mot åklagare ett hot mot rättssamhället
VERKTYG
Jusek frågade i början av året medlemmar som är anställda inom Åklagarmyndigheten, Polisen och Sveriges Domstolar om deras arbetssituation.
Av de åklagare som svarade på enkäten sade 40 procent att de känner sig otrygga och 25 procent uppgav att de utsatts för våld, hot eller trakasserier.
- Det är allvarligt att så många känner sig otrygga och blir hotade. Vi arbetar kontinuerligt med Åklagarmyndigheten för att förbättra säkerheten. Men fortfarande finns ändringar som behövs göras, exempelvis när det gäller att vidareutveckla stödet som ges till åklagare samt att man tar bort onödiga kontaktuppgifter på handlingar, säger Oscar Strömblad.
Jusek kräver också att regeringen avsätter pengar för att bygga om lokaler och installera fler säkerhetsbågar och att fler ordningsvakter anställs i domstolarna.
FAKTA
Rättsområde: Straffrätt
UTBILDNING
Utbildning Infotorg Juridik
Infotorg, Sveavägen 151, Stockholm, kl. 9-12
Bolagsjuristen 2012 - med 9 praktikfall!
IBC Euroforum
Bolagsjuristen 2012 - med 9 praktikfall!
IBC Euroforum
» Anmäl dig här
Redaktions- rådet
Författarna till rättsfallsanalyserna i InfoTorg Juridik är professorer och docenter inom olika rättsområden.» Läs mer om dem här
Du kan publicera dig
Vill du skriva en praktikerartikel över ett dagsaktuellt ämne? Eller väcka en debatt eller skriva en krönika? Materialet ska innehålla rubrik, ingress med kärnan i budskapet, text utan fotnötter och bild på skribenten tillsammans med en kort beskrivning. Mejla redaktionen@infotorg.seANALYSERNA
InfoTorg Juridik publicerar regelbundet analyser av de mest intressanta avgörandena från Sveriges högsta instanser och EG-domstolen. Författarna till rättsfallsanalyserna är professorer och docenter inom olika rättsområden.» Klicka här
HYRESMÅL
Vi publicerar samtliga hyresmål i pdf-format, och skriver artiklar om de viktigaste. Klicka på länken nedan för att ta del av vår totaltäckning.» Klicka här!
» Klicka här











