"Det finns inga hemligheter"
VERKTYG
Förra veckan rappoterade Sveriges Radio om den djupa oenigheten mellan konkursförvaltarna på Wistrand och den tidigare rekonstruktören Guy Lofalk.
Konflikten gäller Guy Lofalks ersättning för arbetet som rekonstruktör, något han arbetade som under några månader i höstas innan konkursen blev ett faktum.
I en inlaga till Vänersborgs tingsrätt (se pdf till höger) yrkar konkursboet på att domstolen ska pröva Guy Lofalks rätt till sådan ersättning. Lofalk, heter det i inlagan, vägrar att uppge vad han har debiterat, och far med osanning när han påstår att hans ersättning inte belastat Saab.
Guy Lofalk hänvisar i den korrespondens som Wistrand bifogar till att det är Saabs holländska ägarbolag Swan som betalat hans arvode.
Detta påstående är emellertid felaktigt enligt Wistrand. Dagen före rekonstruktionsbeslutet i september 2011 lånade nämligen Swan två miljoner euro av Saab, så i själva verket har Guy Lofalks arvode tvärtemot vad Lofalk hävdar belastat Saabs konkursbo.
"Att Guy Lofalk", skriver Wistrands Ulf Jakobsson, "som var väl insatt i båda bolagens problem, i en sådan situation avtalar om att lyfta sin ersättning som rekonstruktör från Swan i stället för från Bolaget [Saab Automobile; red anm], som var hans uppdragsgivare, framstår som märkligt."
Konkursboet dundrar vidare:
"Någon rimlig anledning till att gå vägen över Swan saknas."
Konkursboet avslutar sin inlaga till Vänersborgs tingsrätt med att man önskar återkomma om vilken ersättning som är skälig för rekonstruktionsuppdraget när Guy Lofalk redovisat sina krav.
Infotorg Juridik ringer Guy Lofalk för en kommentar.
– Det finns inga hemligheter kring detta. Arvodet är redovisat, antal timmar är redovisat, och konkursboet har avtalet, säger han.
Uppgiften går på tvärs emot konkursboets inlaga till Vänersborgs tingsrätt, där Guy Lofalk framstår som allt annat än samarbetsvillig.
Guy Lofalk förklarar detta med att han har haft en sekretessförbindelse med Swan av advokatetiska skäl, men att han inte längre är bunden vid den.
– Vi (Lofalks byrå) hade en överenskommelse med Swan som gick ut på att Saabs likviditet inte skulle belastas med rekonstruktionskostnaderna eftersom likviditeten var ansträngd. Så Swan betalade i stället, förklarar Guy Lofalk och upprepar därmed det som står i konkursboets tingsrättsbilaga.
Men Swan lånade väl de pengarna av Saab?
– Jo, men det gjorde Swan, det vill säga Victor Muller och deras finanschef Rob Schuijt, helt utan vår kännedom. Jag förordnades som rekonstruktör den 21 september, och lånet togs upp den 6 september. Det är naturligtvis inget vi skulle ha samtyckt till om vi hade känt till det.
Har du lämnat in den uppgiften till domstolen?
– Nej, men jag har träffat förvaltarna, och förhoppningsvis kommer den här tvisten att avstanna eftersom de också känner till de här förhållandena numera.
Vad är arvodet då? Två miljoner euro, som Swan lånade av Saab?
– Nej, betydligt lägre. Och dessutom kan det vara intressant att känna till att vi fortfarande utför betydligt med arbete som vi inte tar betalt för men gör ändå.
Varför gör ni det?
– Det är en service som vi vill tillhandahålla gentemot borgenärer och konkursförvaltare för att sådana saker som det vi diskuterar nu ska klaras ut.
Guy Lofalk säger att han ska fundera på om han ska gå ut med vad hans rekonstruktörsarvode uppgick till. Än så länge har han lämnat in uppgiften till Swan och konkursbolaget, men inte till domstolen.
Infotorg Juridik har sökt konkursförvaltaren Anne-Marie Pouteaux för en kommentar.
Fotnot:
Wistrands tingsrättsinlaga är författad av Ulf Jakobsson, delägare på Wistrand som biträder konkursförvaltarna Anne-Marie Pouteaux på Wistrand och Hans Bergqvist på Delphi i konkursen. Jakobsson hänvisar alla pressfrågor till Pouteaux.


















