Apple i kartellstämning – betydelse för svenskt e-bokförlag?
VERKTYG
Världens mest uppmärksammade konkurrensrättsliga tvist just nu kanske är den där Apple och flera amerikanska bokförlag stäms av det amerikanska justitiedepartementet för att ha bedrivit en kartell om e-böcker mot marknadsdominanten Amazon.
Stämningen sker fyra månader efter att EU-kommissionen drog igång en liknande process i Europa. I en uppdatering från förra veckan om hur undersökningen går meddelar kommissionen att man samarbetar tätt med det amerikanska justitiedepartementet i fallet. Att krut läggs på processen motiveras i uppdateringen med att marknaden för e-böcker spås en kraftig tillväxt under de närmaste åren.
Myndigheterna anklagar Apple för att med sin digitalbokssajt Ibooks ha ingått otillåtna avtal med en handfull förlag om till vilket pris deras böcker ska få säljas till. Enligt den amerikanska stämningen, som lämnades in förra veckan, har Apple och förlagen avtalat om att förlagens böcker inte ska få säljas till lägre priser någonstans än på Ibooks. Sådana generalavtal är enligt justititedepartementet konkurrensbegränsande.
Apple och två av förlagen har bestritt stämningen, medan resten har förlikats med Justitiedepartementet.
Claes Ericson är vd på nystartade Stockholm Text, som av svenska författare köper rättigheter att ge ut engelska översättningar av deras böcker, främst deckare, digitalt i USA. Företaget har Claes Ericson, själv författare av böcker om Ryssland samt med en bakgrund inom M&A på MTG, och förlagsentreprenören Fredrik Gustafsson startat.
Infotorg Juridik når Claes Ericson per telefon i London, där han är på bokmässan London Book Fair. Storbritanniens marknad för e-böcker är enligt EU-kommissionen den som utvecklats längst i Europa.
Vad betyder tvistens utgång för er? Är det bra eller dåligt om Apple fälls?
– I princip är svaret tudelat: det är bra att frågan tas upp, men det viktiga för oss är inte om Apple fälls eller inte, utan att försäljningen av e-böcker sker på lika villkor och att prissättningen är transparent i alla led. Då är inte Apple problemet, eftersom de bara är den fjärde största aktören, utan att en är så stor, säger Claes Ericson.
Han förklarar att prissättningen i digitalboksbranschen är ganska komplicerad, med flera olika prissättningsmodeller och olika villkor för olika aktörer beroende på storlek. Amazon, säger han, har stor prissättningsmakt tack vare sin marknadsdominans.
Claes Ericson är följaktligen, vilket märks under intervjun, angelägen om ett gott förhållande till sin största distributör: enligt honom säljs cirka 60 procent av Stockholm Texts böcker via Amazon, och det nystartade förlaget åtnjuter i Stieg Larssons kölvatten stark och växande efterfrågan på sin genre ”Swedish Crime”.
Den näst största distributören är Barnes & Noble och nummer tre en kanadensisk e-bokssajt, Kobo. Apple kommer först på fjärde plats.
En annan sak: hur går förhandlingarna om rättigheter till med de svenska författare ni försöker sälja i USA? Anlitar ni någon immaterialrättsligt specialiserad advokat?
– Nej, vi förhandlar själva med författarnas agenter. Det är förhandlingar som sker i bästa samförståndsanda och med en tydlig win/win-situation för ögonen, säger Claes Ericson, som inte tror att advokater skulle tillföra särskilt mycket i förhandlingarna.
UTBILDNING
Migrationsprocessen
Fakultetskurser, Funckens gränd 1, Stockholm
Arbetsrätt I, 2 dagar
Kursen hålls centralt i Stockholm
Bostadsrättsdagen 2013 - en nyhetsdag
Kursen hålls centralt i Stockholm
God domarsed
Domstolsverket har presenterat dokument om god domarsed samt tjänsteansvar och tillsyn.
ANALYSERNA
InfoTorg Juridik publicerar analyser av de mest intressanta avgörandena från domstolarna. Analyserna skrivs av professorer och docenter inom olika rättsområden.» Klicka här
HYRESMÅL
Vi publicerar samtliga hyresmål i pdf-format, och skriver artiklar om de viktigaste. Klicka på länken nedan för att ta del av vår totaltäckning.» Klicka här!



