Nya advokater
Vid sammanträdet den 27 januari antog Sveriges advokatsamfunds styrelse 41 nya ledamöter av Advokatsamfundet.
Andres Acevedo
Stockholmsavdelningen
Roschier Advokatbyrå AB
Andrea Ahlgren
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Vinge KB
Christina Almborg
Stockholmsavdelningen
Jens Baastrup Advokatbyrå AB
Jeanette Almsätter
Stockholmsavdelningen
Almsätter Juristbyrå AB
Negin Amirekhtiar
Stockholmsavdelningen
Advokatbyrån Elisabeth Fritz AB
Evin Cetin
Stockholmsavdelningen
Innerstans Advokatbyrå AB
Björn Dahlén
Stockholmsavdelningen
Gernandt & Danielsson Advokatbyrå KB
Mats Eriksson
Stockholmsavdelningen
Advokatfirma DLA Piper Sweden KB
Ida Gasslander
Stockholmsavdelningen
Lewis & Partners Advokatbyrå AB
Linda Graf
Västra avdelningen
MAQS Advokatbyrå Göteborg AB
Marcus Hallsten
Östra avdelningen
Advokatfirman Glimstedt Östergötland KB
Fredrik Heldqvist
Södra avdelningen
Advokatfirman Lindahl KB
Erik Kockum
Södra avdelningen
Luterkort Advokatbyrå HB
Jessica Krüger
Södra avdelningen
Foyen Advokatfirma KB
Adam Larsson
Stockholmsavdelningen
Wimert Lundgren Advokatbyrå AB
Hanna Lekås
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Lindahl KB
Mikael Lindberg
Stockholmsavdelningen
Advokatbyrån Hellgren Linander KB
Andreas Malmberg
Stockholmsavdelningen
Wigge & Partners Advokat KB
Karolina Raza Martinsson
Mellersta avdelningen
Hikes & Fagerberg Advokatbyrå AB
Helena Can Mattsson
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Cederquist KB
Karolina Granat Meszaros
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Axelsson & Karlsson AB
Ida Nordenström
Utlandsavdelningen
Linklaters LLP, England
Therese Norenäs
Mellersta avdelningen
Advokatfirman Lindahl KB
Jihad Omeirat
Mellersta avdelningen
Advokatbolaget Wallin & Söderberg AB
Natalie Pedersen
Stockholmsavdelningen
Advokatfirma DLA Piper Sweden KB
Mikael Vesterlund Pettersson
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman De Basso AB
Björn Rustare
Stockholmsavdelningen
Roschier Advokatbyrå AB
David Sandberg
Västra avdelningen
Mannheimer Swartling Advokatbyrå AB
Sara Saberi Sedagati
Stockholmsavdelningen
Calissendorff Swarting Advokatbyrå KB
Linda Sengul
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Vinge KB
Patrik Stellnert
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Evander HB
Philip Stragne
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Lindahl KB
Josefin Ström
Stockholmsavdelningen
Gernandt & Danielsson Advokatbyrå KB
Jeanette Nickander Svedin
Stockholmsavdelningen
Advokatbyrån K.LIN.T. KB
Elon Svärd
Södra avdelningen
Centrumadvokaterna Syd AB
Josefina Säfwenberg
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Lorenius & Partners AB
Karin Söderén
Stockholmsavdelningen
Lindskog Malmström Advokatbyrå KB
Amanda Telg
Stockholmsavdelningen
Andersson & Barmoro Advokatbyrå HB
Jennie Thingwall
Stockholmsavdelningen
Magnusson Advokatbyrå
Pia Wiséen Wernblom
Stockholmsavdelningen
ADN Law Advokatfirma KB
Niclas Winnberg
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Vinge KB
Silvia Ingolfsdottir Åkermark
Stockholmsavdelningen
Brottsbyrån advokaterna Åkermark AB
Registrerad EU-advokat
Julian Rosencrone von Benzon (advokat, Danmark)
Utträdda ledamöter
Anna Ahlénius, Stockholm, per den 31 december 2016
Håkan Albrecht, Stockholm-Globen, per den 31 december 2016
Magnus Bigner, Vellinge, per den 27 januari 2017
Magnus Björkander, Stockholm, per den 31 december 2016
Andreas Blomberg, Göteborg, per den 27 december 2016
Alf Bolin, Härnösand, per den 31 december 2016
Mikael Carpelan, Stockholm, per den 31 december 2016
Emelie Cedergren, Stockholm, per den 10 december 2016
Karin Crafoord, Stockholm, per den 31 december 2016
Filip Dahlstedt, Stockholm, per den 27 januari 2017
Sara Darlin, Stockholm, per den 8 januari 2017
Lisa Dybeck, Stockholm, per den 31 december 2016
Karl Eckberg, Stockholm, per den 31 december 2016
Fredrik Eklund, Stockholm, per den 31 december 2016
Staffan Eklöw, Stockholm, per den 31 december 2016
Joel Englund, Stockholm, per den 16 januari 2017
Magnus Eriksson, Råå, per den 31 december 2016
Roger Eriksson, Göteborg, per den 31 december 2016
Odile Fallenius, Stockholm, per den 31 december 2016
Fredric Forsman, Stockholm, per den 31 december 2016
Lars Gildéus, Malmö, per den 31 december 2016
Staffan Grönberg, Lerum, per den 31 december 2016
Anna Gustafsson, Malmö, per den 31 december 2016
Rickard Haglund, Stockholm, per den 31 december 2016
Jesper Hansen, Falun, per den 31 december 2016
Christer Hedelin, Stockholm, per den 31 december 2016
Anders Hejdeman, Jönköping, per den 31 december 2016
Anna Holmgren, Göteborg, per den 31 december 2016
Carl Hultbom, Norrköping, per den 31 december 2016
Henrik Hybbinette, Stockholm, per den 31 december 2016
Annika Kenning, Saltsjöbaden, per den 13 december 2016
Isabella Kim, Stockholm, per den 31 december 2016
Mikaela Källmén, Stockholm, per den 31 december 2016
Björn Lagerling , Stockholm, per den 17 januari 2017
Jens Lapidus, Stockholm, per den 31 december 2016
Maria Lehmann-Horn, Stockholm, per den 31 december 2016
Kajsa L’Estrade, Helsingborg, per den 26 december 2016
Marcus Lewén, Bromma, per den 31 december 2016
Anders Lindgren Malmö, per den 15 januari 2017
Bo Lindqvist, Stockholm, per den 31 december 2016
Torbjörn Lindstrand, Höör, per den 31 december 2016
Johan Lundblad, Stockholm, per den 16 december 2016
Krister Lundin, Ljungby, per den 31 december 2016
Sanna Lundqvist, Stockholm, per den 31 december 2016
Per Löfqvist, Uppsala, per den 31 december 2016
Emma Magnusson, Göteborg, per den 8 januari 2017
Thomas Morän, Klagstorp, per den 31 december 2016
Matts Norberg, Norrtälje, per den 31 december 2016
Tomas K Nordberg, Stockholm, per den 31 december 2016
Elin Nyquist, Stockholm, per den 16 januari 2017
Madeleine Onnela, Stockholm, per den 29 december 2016
Solveig Persson, Stockholm, per den 31 december 2016
Tom Placht, Uppsala, per den 31 december 2016
Jörgen Rexö, Lund, per den 5 december 2016
Lina Sabadello, Stockholm, per den 16 december 2016
Susanne Samuelsson, Malmö, per den 31 december 2016
Fredrik Sandberg, Falun, per den 31 december 2016
Karin Schurmann, Stockholm, per den 31 december 2016
Linnéa Sellström, Stockholm, per den 2 januari 2017
Anders Steén, Malmö, per den 31 december 2016
Kjell Stoltz, Sundsvall, per den 31 december 2016
Lisa Ström, Stockholm, per den 21 december 2016
Nils Tegman, Tyresö, per den 31 december 2016
Daniel Thorbjörnsson, Stockholm, per den 31 december 2016
Per Tingbrand, Dalarö, per den 31 december 2016
Jenny Tisell, Stockholm, per den 25 januari 2017
Peter Tollnert, Täby, per den 31 december 2016
Richard Wachtmeister, Stockholm, per den 10 januari 2017
Kirsten Wikkelsö, Lund, per den 31 december 2016
Ingvar Zöögling, Haninge, per den 5 december 2016
Lars Östenson, Möklinta, per den 31 december 2016
Avlidna ledamöter
Bengt Almgren, Ringarum, den 10 juni 2016
Jan Wassén, Trollhättan, den 2 december 2016