Kan en betalningsvägrande kund skylla på ändrade betalningsrutiner?
VERKTYG
För att Ert betalningsvillkor om 20 dagar skall gälla mellan parterna krävs att det har blivit avtalsinnehåll. Att endast ange betalningsvillkor på fakturan är inte bindande för köparen/beställaren. Däremot kan det bli avtalsinnehåll genom s k konkludent handlande från köparen, d.v.s. om köparen upprepade gångar har betalatm ed 20 dagar måste de anses ha accepterat det såsom betalningsvillkor. Betalningsvillkoret kan naturligtvis även vara avtalsinnehåll just för att det är en del i det avtal som har föregått leverans.
I annat fall, d.v.s. i frånvaro av avtal därom, gäller räntelagens bestämmelse om att dröjsmålsränta utgår på förfallen fordran från den dag som infaller trettio dagar efter det att ni har avsänt fakturan (4 § första och andra stycket räntelagen). Beroende på vilken bransch vi talar om kanske det även kan finnas fast etablerad praxis eller handelsbruk som kan bli tillämpligt, men det bortses från här eftersom jag inte vet vilken bransch det gäller.
För det fall att 20 dagar är avtalsinnehåll genom uttryckligt avtal eller genom avtal till följd av konkludent handlande kan inte kunden ensidigt ändra betalningsrutiner. Betalning senare än 20 dagar innebär då att det föreligger dröjsmål med betalningen varför ni har rätt att kräva ränta, antingen enligt vad som avtalats eller i annat fall enligt räntelagen. Om inget avtal föreligger om 20 dagar kan kunden ändå inte ensidigt ändra betalningsvillkoren till 45 dagar, eftersom det strider mot räntelagens ”huvudregel” om 30 dagar. – Vilket agerande som är kommersiellt lämpligt i frågan avstår jag från att ha synpunkt på.
UTBILDNING
Utbildning Infotorg Juridik
Infotorg, Sveavägen 151, Stockholm, kl. 9-12
Bolagsjuristen 2012 - med 9 praktikfall!
IBC Euroforum
Bolagsjuristen 2012 - med 9 praktikfall!
IBC Euroforum
» Anmäl dig här
Redaktions- rådet
Författarna till rättsfallsanalyserna i InfoTorg Juridik är professorer och docenter inom olika rättsområden.» Läs mer om dem här
Du kan publicera dig
Vill du skriva en praktikerartikel över ett dagsaktuellt ämne? Eller väcka en debatt eller skriva en krönika? Materialet ska innehålla rubrik, ingress med kärnan i budskapet, text utan fotnötter och bild på skribenten tillsammans med en kort beskrivning. Mejla redaktionen@infotorg.seANALYSERNA
InfoTorg Juridik publicerar regelbundet analyser av de mest intressanta avgörandena från Sveriges högsta instanser och EG-domstolen. Författarna till rättsfallsanalyserna är professorer och docenter inom olika rättsområden.» Klicka här
HYRESMÅL
Vi publicerar samtliga hyresmål i pdf-format, och skriver artiklar om de viktigaste. Klicka på länken nedan för att ta del av vår totaltäckning.» Klicka här!
» Klicka här











