Bli kund Annonsera
lördag 31 juli 2010
Mitt i juridiken
Mitt i juridiken
Läs direkt!
Publicerad: 2 september 2009,

Gästkrönika: Att dra otillbörlig fördel av ett varumärkes renommé

Mikael Spångberg på The Absolut Company skriver om att dra otillbörlig fördel av ett varumärkes renommé.
Mikael Spångberg är general counsel och vice president, legal affairs vid The Absolut Company.

VERKTYG

»
Skriv ut
»
Tipsa en vän
»
Skriv kommentar

Under en relativt kort tid har EG-domstolen meddelat några avgöranden som rör anseendeskyddet och det skydd som kända varumärken skall anses ha. Jag skall kort beröra två avgöranden. Det första avgörandet är domen i det s.k. Intelmarkmålet (mål C-252/07, dom meddelad den 27 november 2008). I det avgörandet konstaterade domstolen att för att det skall anses styrkt att användningen av ett yngre varumärke är eller skulle kunna vara till förfång för ett äldre varumärkes särskiljningsförmåga, så krävs att det visas en förändring i det ekonomiska beteendet (eller att det finns en verklig risk för en sådan förändring i framtiden) hos genomsnittskonsumenten av de varor eller tjänster för vilka det äldre varumärket är registrerat och som beror på användningen av det yngre varumärket. Domstolen har inte närmare exemplifierat vad en förändring av det ekonomiska beteendet egentligen innebär och det är inte alldeles enkelt att förstå hur principen skall tilllämpas och tolkas i t ex fall där det rör sig om skilda typer av varor som säljs under liknande varumärken.

I EG-domstolens avgörande den 18 juni 2009 i mål C-487/07, det s.k. L’Orealmålet, rörde saken L’Oreals marknadsföring av välkända parfymer och ett annat bolags marknadsföring av imitationer av L’Oreals välkända produkter. Likheterna var inte sådana att branschen eller allmänheten vilseleddes. När det gällde tolkningen av begreppet otillbörlig fördel av ett varumärkes särskiljningsförmåga eller renommé angav domstolen att det varken krävs att det föreligger risk för förväxling eller risk för förfång för ett varumärkes särskiljningsförmåga eller renommé. Istället skall man fästa vikt vid den fördel det innebär för ett yngre varumärke att placera sig i det kända varumärkets ”kölvatten” för att på så sätt dra fördel av dess anseende, attraktionsförmåga och prestige samt gratis utnyttja de kommersiella ansträngningar som ägaren av det äldre och välkända varumärket har gjort för att bygga och upprätthålla varumärkets image. EG-domstolen ger här uttryck för att det är viktigt att kunna förhindra utnyttjande av ett känt varumärkes renommé och principen om investeringsskyddet gör sig här mycket tydligt gällande. Förväxlingsrisk är i detta fall inte av något intresse utan istället tas i beaktande det skydd som EG-domstolen anser att ett känt varumärke skall ha när någon otillbörligt utnyttjar resultatet av investeringarna i det kända varumärket. Något krav på att visa förändringar i konsumenters ekonomiska beteende (jfr Intelmarkmålet ovan) eller liknande krävs inte i detta fall. Såtillvida får domen anses utgöra ett genombrott i praxis eftersom domen klart ger uttryck för att vilja förhindra de idag så ofta förekommande försöken till imageöverföringar vid lanseringar och introduktioner av nya varumärken. Just möjligheten att ge väl ansedda varumärken ett utökat skyddsomfång har enligt min mening kanske störst betydelse i snyltningsfallet eftersom skyddet för det äldre varumärkets ofta långvariga och kostsamma investering träder i förgrunden i en snyltningssituation. Det rör sig i dessa fall just om imageöverföring där det ofta inte går att visa på förväxling i traditionell mening utan istället går utnyttjandet ut på att associera sig med de värden, den image och den status det kända varumärket har och detta även om varuslagslikhet inte föreligger. Beteendet kan närmast benämnas som ”brand-napping”, dvs. en ensidig och gratis värdeöverföring av vitala delar i ett välkänt varumärkeskoncept. Det som ofta karakteriserar väl ansedda varumärken är att de inte bara ses som någon form av ursprungssymbol för en vissa vara utan även associeras med saker därutöver. Det är då varumärkets renommé, image, prestige och attraktionsförmåga som har företräde och skall skyddas. EG-domstolens avgörande i L’Orealmålet ger uttryck för det sist nämnda vilket är glädjande.

Mikael Spångberg

FAKTA

Rättsområde: Varumärkesrätt, EG-rätt

0 KOMMENTARER
Användaren ansvarar själv för sitt inlägg

VAD TYCKER DU?

Minskar Göran Lindbergs brott förtroendet för rättsväsendet?

Förre länspolismästaren Göran Lindberg dömdes till sex och ett halvt års fängelse för en rad sexbrott. Riskerar hans brott att minska förtroendet för rättsväsendet?

Ingemar Persson blir justitieråd

Regeringen utnämnde på torsdagen hovrättsrådet i Svea hovrätt Ingemar Persson till justitieråd.

Fem frågor till redak- tionsrådet - idag Eric Bylander

I dag fortsätter vår miniserie med fem frågor till medlemmarna i InfoTorg Juridiks redaktionsråd. Här svarar vår processrättsexpert Eric Bylander på våra frågor. Eric Bylander är docent i processrätt vid Uppsala universitet, där han disputerade i ämnet år 2006, och universitetslektor med ämnesansvar för processrätten på Handelshögskolan vid Göteborgs universitet.

Nya domarutnämningar

Under förra veckans regeringssammanträde utnämndes en hel del domare, huvudsakligen i tingsrätterna.

KALENDARIET

16
sep

Swedish Arbitration Days 16-17 September 2010

30
sep

Rättegång gällande Habo Finans

» Till kalendariet

Gemensam juridikportal för alla EU-länder

EU: s försök att ta och samla medlemsländernas juridik på nätet har nu blivit verklighet, rapporterar Sveriges Radio Ekot. På ett justitieministermöte i Bryssel kunde ordförandelandet Belgien inviga den nya portalen för e-juridik.

Fem frågor till redaktionsrådet - idag Margareta Brattström

Redaktionsrådets Margareta Brattström, som tillsammans med Anna Singer alldeles nyligen publicerade en analys om preskription av äktenskapets rättsverkningar här på InfoTorg Juridik, svarar nu på fem snabba frågor. Margaretas intresseområden är dels fastighetsrätt, dels familjerätt med ekonomisk inriktning.

Fem frågor till redaktionsrådet - idag Anna Singer

I dag fortsätter vår miniserie med fem frågor till medlemmarna i InfoTorg Juridiks redaktionsråd. Här svarar vår familjerättsexpert Anna Singer på våra frågor. Anna är docent i civilrätt med särskild inriktning på familjerätt och sysslar främst med frågor som rör barns rättsliga förhållanden.

Beatrice Ask vill ha snabbare domstolar

Regeringen vill öka möjligheterna för åklagare att lagföra brottslingar utan inblandning av domstol, rapporterar TT. Misstänkta brottslingar ska också kunna dömas även om de uteblir från domstolsförhandling. Det framgår av direktiven till en översyn av brottmålsprocessen som regeringen beslutade om på torsdagen. Syftet sägs vara att skapa ett modernare och effektivare brottmålsförfarande.

Domar ska bli lättare att förstå

Nu ska det bli lättare för människor som dömts i domstol att förstå vad de egentligen är dömda för. En översyn görs nu för att göra domar mer lättbegripliga, enligt Sveriges Radio.

Advokat attackerar Regeringsrätten

Advokaten Björn Rosengren skräder inte orden i debattartikeln han publicerade i Svenska Dagbladet i måndags. Han menar att det är en skam för Sverige att enskilda sett sig tvingade att ”av rättshygiensiska skäl” väcka talan mot Sverige i Europadomstolen. Med författarens tillstånd publicerar vi nu hela artikeln, "Rättsröta i Regeringsrätten", här på InfoTorg Juridik.

Rättegångarna blir allt längre och dyrare

Antalet mål i tingsrätten som tar flera dagar har ökat kraftigt. Mellan 2006 och 2009 ökade antalet brottmål som tog fyra eller fler förhandlingsdagar med över 26 procent, enligt statistik som Domstolsverket sammanställt åt Dagens Nyheter.

"Mer uttrycklig bevisprövning i genomsynsmål"

Genomsyn i skattemål har uppmärksammats en hel del de senaste åren men hur är det egentligen med bevisprövningen? Börje Leidhammar och Gustav Lindkvist har analyserat Regeringsrättens praxis och kommer inom kort med en bok i ämnet.

Hot mot åklagare ett hot mot rättssamhället

- Hot mot åklagare är ytterst allvarligt. Det är i förlängningen också ett hot mot rättssamhället och demokratin, säger Oscar Strömblad, ordförande i Juseks åklagarsektion, med anledning av att en åklagare i Malmö har fått personskydd efter att ha blivit utsatt för hot.

Generationsväxling ger chans till jobb på HD

Ett antal revisionssekreterare går i höst vidare i karriären. Därmed uppstår en lucka och en unik möjlighet för andra att få arbeta nära justitieråden. - Jag brukar säga att revisionssekreterarjobbet är som att komma in i en godisbutik, säger beredningschefen Ulrika Kvarnsjö på Högsta domstolen.

Första, andra, tredje - såld!

Infotorg Juridik besöker säsongens sista exekutiva auktion hos Kronofogden. Budgivningen går fort undan och på några minuter byter bostadsrätter ägare. Och priserna når sällan upp till marknadsvärdet.

Försäkringsbranschen ifrågasätter ranking av läkare

- Det är ganska fånigt och anmärkningsvärt att Svea hovrätt rankar läkare på det här sättet. Dessutom har hon all forskning emot sig. Staffan Moberg på Försäkringsförbundet kritiserar hovrättens utnämning av Gunilla Bring som den främsta whiplashexperten och framhåller i stället objektiviteten och kunskaperna hos försäkringsbolagens läkare.

Rättsskyddet kan täcka kostnad för medling

Länsförsäkringar i Göteborg och Bohuslän har bestämt sig för att låta rättsskyddet täcka kostnaderna för medling i affärstvister. Det är vad vi vet första gången ett svenskt försäkringsbolag gör det, säger Lotta Ostler som är ansvarig för affärsjuridiska frågor på Västsvenska Industri- och Handelskammaren.

Hyllad whiplashläkare stolt men frustrerad

Gunilla Bring utnämndes i går av Svea hovrätt till landets ledande whiplashexpert. Hon är glad men också frustrerad. - Visst är det jätteskönt att man äntligen lyssnar på mig men det finns ingen rättssäkerhet för försäkringstagare, säger Gunilla Bring till infoTorg Juridik.

Missa inget! Prenumerera på nyhetsbrev från InfoTorg Juridik.
» Anmäl dig här

Läs analyser

InfoTorg Juridik publicerar regelbundet analyser av de mest intressanta avgörandena från Sveriges högsta instanser och EG-domstolen. Författarna till rättsfallsanalyserna är i huvudsak professorer och docenter inom olika rättsområden.

Kontakta redaktionen!

Har du tips eller frågor? redaktionen@infotorg.se
Välj ditt eget RSS-flöde här
» Klicka här
Jag vill ha daglig bevakning av juridiska
nyheter från InfoTorg Juridik.
 
E-post: 
 
 
 
OBS! Om du loggar in kan du lägga upp ett
personligt urval för ditt Nyhetsbrev.
 
Logga in och lägg upp ett Nyhetsbrev.




 
» Logga in automatiskt