Bli kund Annonsera
tisdag 9 juni 2026
Mitt i juridiken
Mitt i juridiken
Läs direkt!
Publicerad: 11 november 2009,

Kostnadseffektiv avtalsförhandling

Kostnadseffektivitet är ett ord på modet i dessa tider. Kostnader för att anlita externa konsulter är en av de poster som företagen typiskt sett ser över när besparingskraven hårdnar. Följden blir att företag försöker spara pengar genom att själva göra en del av det arbete som normalt utförs av externa jurister. Frågan är dock om resultatet blir det avsedda, eller om det i slutändan blir dyrare än vad det hade blivit om en extern jurist varit inkopplad från början?

VERKTYG

»
Tipsa en vän

Tänk er följande scenario: En beställare skickar en offertförfrågan till ett antal leverantörer. När offerterna inkommit inleder beställaren förhandlingar med utvald leverantör för att diskutera leveransen och villkoren för denna. Ofta förs dessa förhandlingar mellan parterna utan att koppla in externa jurister. Sannolikt har inte heller externa jurister varit inblandade i det inledande offertförfarandet. Parterna förhandlar fram de kommersiella villkoren och sedan tar man fram ett avtal som man anser speglar vad man kommit överens om. Många gånger använder man sig av ett tidigare avtal som avsett en liknande leverans och försöker att anpassa detta gamla avtal till den aktuella leveransen. När båda parter är nöjda med avtalet kontaktar man sin externa jurist och ber denna att granska avtalet innan det undertecknas.

Avtalsförslaget skickas därefter till den externa juristen med en instruktion från det kostnadsmedvetna företaget om att det räcker med att ”snabbt läsa igenom avtalet och se om det finns några konstigheter eftersom vi är överens”. Oavsett vilken typ av avtal det rör sig om måste juristen, som professionell rådgivare, ställa relevanta frågor kring leveransen innan man påbörjar sin granskning av avtalet t.ex. Vad ska levereras? På vilket sätt? Ska det ske någon särskild kundspecifik anpassning? Genomförande och omfattning av acceptanstester? Omfattar avtalet även eftermarknad? Efter att ha fått svar från företaget på de frågor som är en förutsättning för en professionell granskning av avtalet kan juristen gå igenom avtalsutkastet.

Speglar avtalet parternas överenskommelse?

Det är inte helt ovanligt att man som jurist vid den första granskningen av avtalsförslaget upptäcker att skrivningarna i avtalet inte alls överensstämmer med den information som man fått från klienten. Ofta saknas relevanta bestämmelser och skrivningar i avtalet och det är även vanligt att avtalet innehåller motstridiga bestämmelser. Hur är detta möjligt när parterna anser sig vara ense om att avtalet stämmer överens med det som ska levereras och villkoren för leveransen? Svaret är att parterna läser in saker i avtalet som egentligen inte är reglerade och att avtalet tolkas subjektivt utifrån parternas personliga föreställning om vad man har kommit överens om. En annan förklaring är att parterna inte fullt ut förstått innehållet i det tidigare avtal som man använt sig av och att villkoren i det gamla avtalet kanske inte ens är tillämpliga vid den typ av leverans som det nu är fråga om. Så länge samarbetet mellan parterna löper friktionsfritt blir det inte heller några konsekvenser av att avtalet egentligen inte överensstämmer med den tänkta överenskommelsen om vad som ska levereras och villkoren för leveransen. Problem uppkommer först när det blir en tvist om leveransen och det som avtalats mellan parterna. Utgångspunkten vid all avtalstolkning är den gemensamma partsavsikten. Om man inte kan avgöra den gemensamma partsavsikten vid avtalets ingående kommer man att tolka avtalet utifrån dess ordalydelse. Det är därför viktigt att avtalet är tydligt och lämnar så lite utrymme för tolkning som möjligt.

När den externa juristen granskat avtalet utifrån den information som denne erhållit från företaget, återkommer juristen till företaget med synpunkter och kommentarer till avtalsutkastet. Tillsammans med de personer hos företaget som förhandlat villkoren för leveransen går juristen igenom avtalet och vanligtvis kommer man överens om att juristen ska göra ändringar i avtalsutkastet och att avtalsutkastet därefter ska skickas till motparten så att denne kan gå igenom avtalsutkastet och föreslagna ändringar tillsammans med sin jurist. Sannolikt har motsvarande övning ägt rum mellan motparten och dennes jurist. När motpartens jurist gått igenom det omarbetade avtalsutkastet kommer parterna överens om att träffas för att förhandla avtalet tillsammans med sina jurister. Trots det kostnadsmedvetna företagets goda intentioner att spara in på kostnaderna för externa konsulter så är man tillbaka på ruta ett. Det bör tilläggas att det första förhandlingsmötet mellan parterna och deras jurister troligtvis äger rum först efter ett flertal utväxlingar av olika versioner av det ursprungliga avtalsförslaget. 

Förutsättningar för en kostnadseffektiv avtalsförhandling

Hur skapar man då förutsättningar för en kostnadseffektiv avtalsförhandling? Jag är övertygad om att antalet timmar som en extern jurist lägger ner från ax till limpa skulle minska avsevärt om juristen fick vara med från början i avtalsprocessen. Ett företag som vill åstadkomma en kostnadseffektiv avtalsförhandling bör agera tvärtemot vad som beskrivits i scenariot ovan. Min erfarenhet är att följden av att juristen kopplas in sent i processen blir att man ofta får börja om från början och att all den tid som parterna själva lagt ner på avtalet många gånger varit förgäves. Företaget glömmer också att den interna tid som medarbetare lägger ned på arbete utanför det egna kompetensområdet också är en kostnad för företaget. Detta medför att den tänkta besparingen uteblir eller i vart fall blir mycket mindre än vad man tror. Dessutom tar det resurser från företagets kärnverksamhet. En annan fördel med att använda jurister tidigt i avtalsprocessen är att man får ett avtal som mycket bättre speglar den tänkta leveransen och partsavsikten samt att tiden från inledande offertförfarande till underskrivet avtal blir betydligt kortare. Desto mer komplicerad leverans, ju större fördelar med att ta med juristerna tidigt i processen.

För att åstadkomma en kostnadseffektiv avtalsförhandling rekommenderar jag beställare och leverantör att koppla in externa jurister senast i samband med de första förhandlingarna efter offertförfarandet. Avtalet skrivs då utifrån de faktiska förutsättningarna för leveransen vilket innebär att avtalet redan från början beskriver det som faktiskt ska levereras och förutsättningarna för den tänkta leveransen. När båda parter gemensamt och tillsammans med respektive jurist skriver avtalet från början till slut minskar även risken för att det uppstår missförstånd och diskussioner kring avtalsinnehåll där parterna egentligen är överens och istället kan avtalsförhandlingarna koncentreras till de avtalsvillkor där beställare och leverantör har motstående legala eller kommersiella intressen. Detta leder i sin tur till en effektivare och smidigare avtalsförhandling med ett bättre resultat för båda parter och gynnsammare förutsättningar för den framtida affärsrelationen. 

Foto STOCKSNAPPER

Avstyrker återkallelse av medborgarskap

En statlig utredning vill möjliggöra återkallelse av svenskt medborgarskap vid bland annat allvarlig brottslighet och säkerhetshot. Juridiska fakulteten vid Stockholms universitet avstyrker och pekar på betydande rättsliga problem.

Foto Boris Breytman

Nya domarutnämningar

Regeringen har den 4 juni utnämnt fyra nya hovrättsråd i Svea hovrätt.

Långa liggtider vid indrivning av skulder

Kronofogdens verksamhet för att driva in skulder är i huvudsak effektiv, men har brister som behöver åtgärdas. Dels blir många ärenden liggande onödigt länge, dels riskerar myndigheten att missa tillgångar som borde ha utmätts. Det framgår av en ny rapport från Riksrevisionen.

DOMARBLOGGEN

Stöd vid rättegång

Det är vanligt att känna oro inför att delta i en rättegång. Brottsofferjourens stödjare i domstol möter dagligen den här typen av oro och de ger medmänskligt stöd samt information för att lindra oron.

Foto © mcmahant

Stort investerings-bedrägeri rullas upp

Ekobrottsmyndigheten har genomfört ett tillslag i Malmö inom ramen för en omfattande för-undersökning om grovt investeringsbedrägeri. Utredningen visar att ett hundratal personer förmåtts att investera i obligationer kopplade till påstådda projekt inom grön energi i Sydafrika.

Foto ASphotofamily

Yngling åtalas för flera grova brott i Dalarna

Åklagare har väckt åtal mot en 18-årig man för fyra fall av försök till mord och grovt vapenbrott i Rättvik i januari 2026. Mannen åtalas också för brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor, grovt brott, och för förberedelse till brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor, grovt brott.

MSA populärast bland juriststudenter

Mannheimer Swartling rankas för 24e året i rad som Sveriges mest attraktiva advokatbyrå bland juriststudenter i Universums Företags-Barometer. För sjunde gången rankas byrån dessutom som den mest attraktiva arbetsgivaren inom hela den juridiska sektorn.

Ny kammarrätts-president

Regeringen har den 28 maj anställt Ylva Johansson till en tidsbegränsad anställning som kammarrättspresident i Kammarrätten i Sundsvall.

Foto MRR-photography

43 nya advokater

Styrelsen för Sveriges advokatsamfund antog vid sitt senaste sammanträde 43 nya ledamöter.

Åtal för omfattande ekonomisk brottslighet

Fyra personer åtalas nu för omfattande ekono-misk brottslighet. Den huvudåtalade åtalas för totalt 16 brott, däribland sex fall av grovt bok-föringsbrott, två fall av grov näringspenningtvätt och fyra fall av brott mot aktiebolagslagen. Brottsligheten har skett både inom en fotbolls-förening i Södertälje och i flera bolag där den åtalade haft ledande roller.

DEBATT

Bekymrande att tungt ansvar läggs på enskilda bankkunder

HD tar inte upp fallet där en man lurades av bedragare att föra över pengar. Hovrättens dom står därmed fast och banken är inte skyldig att betala ersättning, trots att det saknades vissa säkerhetssystem och rutiner som hade kunnat skydda honom. Detta är KO, Lena Aronsson, mycket kritisk till.

Mark Klamberg får uppdrag vid PCA

Mark Klamberg, professor i folkrätt vid Stockholms universitet, har utsetts av regeringen till ledamot i Permanent Court of Arbitration (PCA) i Haag.

Foto Danil Roudenko

Varannan svensk kan tänka sig använda AI i juridiska frågor

Allt fler svenskar ser AI som ett möjligt första stöd i en skilsmässoprocess. Framför allt efterfrågas hjälp med juridiska och praktiska frågor, men också ett verktyg som kan bidra till att barnets behov inte hamnar i skymundan när känslorna tar över. Det visar en ny Sifo-undersökning.

DLA Piper har valt in tre nya delägare

DLA Piper i Sverige har utsett tre nya delägare: Charlotte Brunlid, Johan Hübner och Olof Forssell.

DOMARBLOGGEN

Svensk hjälp till Bosnien-Hercegovina

Sveriges Domstolar har länge haft ett stort engagemang i Bosnien-Hercegovina och detta engagemang fortsätter inom ramen för det pågående utvecklingssamarbetet som finansieras av Sida.

Ny Counsel hos Delphi

Advokatfirman Delphi har rekryterat advokat Andreas Hallbeck som Counsel till Stockholmskontoret.

Par åtalas för flera grova brott i Uppsala

Åklagare har åtalat en man och en kvinna i 40-årsåldern för grova assistansbedrägerier, grovt bedrägeri och grov misshandel av en man med funktionsnedsättning i Uppsala.

Foto Harvepino

Ekobrott mot Sverige – från utlandet

Ekobrottsmyndigheten har för första gången tagit fram en samlad lägesbild över internationella aktörer som begår ekonomisk brottslighet riktad mot Sverige. Kartläggningen visar att ett växande antal personer bedriver avancerade brottsupplägg från utlandet ofta utan att själva sätta sin fot i Sverige.

Ny byrå ansluter till juristsamarbete

Malmöbyrån Moll Wendén ansluter nu till AGRD Partners.

Foto TOMAS PICH

Tre nya rådmän

Regeringen har den 21 maj utnämnt tre nya domare i Malmö tingsrätt.

DOMARBLOGGEN

Om domstolarnas legitimationsprövning

I det senaste inlägget på Södertörns domarblogg beskrivs hur domstolar prövar så kallade legitimationsmål. Dessa rör rätten att utöva yrken där det krävs legitimation, till exempel läkare, sjuksköterskor, lärare och ordningsvakter.

Advokatsamfundet avstyrker lagförslag

I sitt remissyttrande över betänkandet Straffansvar för deltagande i och samröre med kriminella sammanslutningar (SOU 2026:13) riktar nu Advokatsamfundet omfattande kritik mot utredningens lagförslag.

Foto Inbj

Nya domare utnämnda

Regeringen har vid sitt senaste sammanträde utnämnt fyra nya domare.

Samtycke i straffrätten

När gör ett medgivande skillnad i juridisk mening – och när gör det inte det? I en ny avhandling vid Stockholms universitet analyserar jur.dr Marie Kagrell samtyckets roll som grund för ansvarsfrihet i svensk straffrätt.

Foto Andrey Popov

Rättsosäkerhet i konkursförfarandet

Sverige saknar lagstiftning för auktorisering av konkursförvaltare. Ett informellt system har därför uppstått, som leder till dubbelarbete och viss rättsosäkerhet. Det visar granskning som Riksrevisionen har genomfört och som också kommer fram till att staten har ett svagt fokus på utdelning vid konkurser.

DEBATT

Jurister kritiska till regeringens EU-politik

Regeringen har stoppat genomförandet av EU:s nya regler om öppenhet när det gäller löner. Men vändningen kommer så sent att den framstår som oseriös. Den skapar också osäkerhet och extra kostnader för företagen. Det skriver nu två jurister i en debattartikel.

Foto Rickard Kilström/Stockholms universitet

SU-forskare bakom ny internationell AI-guide

En ny internationell AI‑guide sätter upphovsrätt i centrum för reglering av AI. Guiden har tagits fram i samarbete med Eleonora Rosati, profes-sor i immaterialrätt vid Stockholms universitet.

Foto Roland Magnusson

Fem nya domare

Regeringen har den 7 maj utnämnt tre kammarrättsråd och två rådmän.

DOMARBLOGGEN

Vad innebär förtjänst och skicklighet?

Om dessa och andra rekryteringsfrågor skriver Viktoria Engsoo, som arbetar som HR-specialist på Södertörns tingsrätt, i det senaste inlägget på tingsrättens blogg.

Foto Mostphoto

"Barnfängelse historisk tillbakagång"

Riksdagen har röstat för att Sverige ska införa fängelse för barn och enligt Bris är detta både beklagligt och oroväckande. Föreningen menar att det finns andra alternativ som både är mer effektiva och i linje med barns rättigheter och att det därför är allvarligt att riksdagen nu ändå går vidare med barnfängelserna.

Umeåman åtalas för grova internetbrott

Åklagaren har väckt åtal mot en 18-årig man i Umeå för en mängd grova brott begångna inom ramen för våldsbejakande nätverk på internet.

Foto Piotr Pawinski

Rekordstor brottsvinst i kryptovaluta säkrad

Kryptovaluta till ett värde av 127,6 miljoner kronor har säkrats efter att polis och åklagare i Sverige lyckats spåra tillgångar från sedermera nedstängda digitala narkotikamarknadsplatsen Flugsvamp 2. En nyckel till framgång uppges vara samverkan mellan myndigheter i Sverige och det internationella samarbetet.

Ny överdirektör för Skatteverket

Regeringen har utsett juristen Gunilla Åsenius till överdirektör vid Skatteverket.

Foto © Per Björkdahl | Dreamstime.com

Polisman åtalas för grova brott

En polis i Skaraborg åtal-as för bland annat grovt dataintrång och grovt brott mot tystnadsplikt.

DOMARBLOGGEN

Om nit och redlighet

Nit och redlighet i rikets tjänst är en utmärkelse som personer som varit anställda inom staten i minst 30 år kan tilldelas. Men vad är det egentligen?

Färre överprövningar av upphandlingsmål

Antalet inkomna överprövningsmål i förvalt-ningsdomstolarna minskade med 2,5 procent under 2025 jämfört med 2024. Det visar ny statistik från Upphandlingsmyndigheten. Sam-tidigt ökade den genomsnittliga handläggnings-tiden i förvaltningsrätterna under 2025 med 15,4 dagar jämfört med året innan.

Foto GAMMA-MAN

Åtalas för synnerligen grovt narkotikabrott

Åklagare har väckt åtal mot tolv personer, sju kvinnor och fem män, i ett ärende som rör hanteringen av 33 kilo kokain. I ärendet har 31 kilo kokain till ett gatuvärde av cirka 30 miljoner kronor tagits i beslag.

Foto Wavebreakmedia

Ny domare

Regeringen har den 30 april utnämnt en ny lagman.

Foto Michael Erhardsson

Härnösand får helt ny domstolsbyggnad

Domstolsverket har genomfört en upphandling av ny domstolsbyggnad i Härnösand där förvaltningsrätten kommer att bedriva sin verksamhet.

Jag vill ha daglig bevakning av juridiska
nyheter från InfoTorg Juridik.
 
E-post: 
 
 
 
OBS! Om du loggar in kan du lägga upp ett
personligt urval för ditt Nyhetsbrev.
 
Logga in och lägg upp ett Nyhetsbrev.
» Logga in automatiskt

Du behöver vara inloggad för att läsa artikeln

» Logga in automatiskt