Alliansen prioriterar ungdomsbrotten
"Vi har bl a skärpt föräldraansvaret, öppnat för fler utredningar av ungas brott och drogtester, och ålagt samtliga kommuner att erbjuda medling när unga under 21 begått brott. Inför nästa mandatperiod har Alliansen lagt över 160 rättspolitiska förslag. Tre av dessa tror jag är särskilt viktiga.
1. Samverkan innan unga begår brott. Många förstagångsdömda unga har hunnit begå många brott utan att upptäckas, och har befunnit sig i riskzonen i flera år med skolk, alkohol – och drogmissbruk, mm. Deras problem är därför större än om vi nått dem tidigare. För att kunna förhindra att unga begår brott krävs att föräldrar, skola, socialtjänst och rättsväsende samverkar. Ett bra exempel är Kronobergspolisens samarbete med socialförvaltningen och föräldrar, som ledde till färre misshandels- och skadegörelsebrott. Kronobergsmodellen innebär vuxennärvaro där ungdomar vistas, nolltolerans mot langning och alkohol, och direktkontakt med föräldrar. Vi vill uppmuntra kommuner att inleda och utveckla samarbeten med skola, polis, socialtjänst, föräldrar och frivilligorganisationer, för att förebygga ungdomsbrott.
2. Snabb reaktion på ungdomsbrott. Det kan gå månader från att en ungdom misshandlar en annan, sätter skolan i brand eller snattar, till dom och påföljd. Under tiden fortsätter brotten. För andra hinner den unga byta bana och just när han eller hon är på väg att klara sina skolbetyg efter stora ansträngningar, eller få ett sommarjobb, då ska allt avbrytas för en påföljd för något som hände för länge sedan. Mycket hinner hända under ett tonår, tex från höstterminen i högstadiet till första terminen på gymnasiet. Om påföljder ska göra nytta måste de komma snabbt.
Därför vill vi belöna och uppmuntra goda exempel på effektivisering inom rättsväsende genom högre anslag för dem som förbättrar sina resultat. Vi vill också stötta effektiviseringsarbetet genom att införa Polisens Ungdomscentrum där metoder för att korta handläggningstider ska utvecklas och spridas.
3. En ny påföljd, sk ”helgavskiljning”. Det är ett stort problem att ungdomar som begår brott umgås med äldre kriminella som pressar och lockar dem att begå brott. Det räcker inte att ge en ung lagöverträdare böter eller ungdomstjänst, om han eller hon genast återvänder till sitt gäng och begår nya brott. Därför vill vi att unga ska kunna dömas till att under helgerna, då de flesta brott begås, delta i påföljdsprogram med närvarande vuxna. Detta påverkar inte ungdomarna skolgång, vilket är mycket viktigt för att de ska kunna få jobb och en bra framtid.
Förebyggande samverkan, snabba reaktioner på brott, och helgavskiljning, kombinerat med våra övriga rättspolitiska förslag, tror jag ger en god grund i arbetet mot ungdomsbrottslighet. Med tidiga insatser förebygger vi ungas brottslighet. Med snabba och effektiva påföljder kan den första domen också bli den enda, och ungdomar hjälpas att byta kriminalitet mot en ljusare framtid.
Som underlag till era redaktionella texter är här ytterligare några punkter på vad Moderaterna planerar i samarbete med Alliansen
-snabbspår för att narkotikaklassa nya farliga drogprepapat
-översyn och förbättring av kvalitet i ungdomsvård och ungdomstjänst
-öppna för frivillga slumpvisa drogtester i skolan
-särskilda kommunala nämnder med uppdrag att följa upp påföljder och hjälpinsatser för unga som begår brott eller befinner sig i riskzonen"


















