Europadomstolen kan komma pröva dubbelbestraffningen
VERKTYG
Det var i mars 2010 som Högsta domstolen beslutade att artikel 4.1 i Europakonventionen inte hindrar en prövning eller bifall till åtal för skattebrott i de fall där skattetillägg påförts.
Av de fem justitieråden var ett skiljaktigt i fråga om motiveringen och två justitieråd var skiljaktiga i sak varav ett också gjorde ett tillägg för egen del.
Klaganden, som påförts skattetillägg och dömts för grovt skattebrott, överklagade i september 2010 till Europadomstolen. Och Europadomstolen beslutade nyligen att kommunicera ärendet med svenska regeringen.
Europadomstolen beslutade också att kommunicera ytterligare tre mål som gäller dubbelbestraffningen och där Högsta domstolen har vägrat prövningstillstånd.
Regeringen har fram till den 13 juni på sig att inkomma med yttrande dels om målen ska tas upp till prövning, dels i sak. Parterna får sedan yttra sig över regeringens svar och därefter beslutar Europadomstolen om ärendena ska tas upp till prövning.


















