Nya advokater
Styrelsen för Sveriges advokatsamfund antog 30 nya ledamöter vid sitt sammanträde den 5 december.
Johnny Andersson
Södra avdelningen
MPF Förvaltning
Michael Bark-Jones
Stockholmsavdelningen
White & Case Advokat
Martin Bengtsson
Stockholmsavdelningen
Gernandt & Danielsson Advokatbyrå
Axel Bonning
Stockholmsavdelningen
Roschier Advokatbyrå
Alexander Crona
Östra avdelningen
Avenir Advokater
Hillevi Ekbrand
Västra avdelningen
Advokathuset Gothia
Malin Ekström
Västra avdelningen
Front Advokater
Susanna Rosenberg Ewerlöf
Stockholmsavdelningen
Rutgersson Arvenberg Advokatbyrå
Johannes Fundeborg
Stockholmsavdelningen
Rutgersson Arvenberg Advokatbyrå
Emil Görrel
Västra avdelningen
Mannheimer Swartling Advokatbyrå
Emma Jarkell
Stockholmsavdelningen
Setterwalls Advokatbyrå
Oliver Kronberg
Stockholmsavdelningen
Cirio Advokatbyrå
Emelie Lennartsson
Västra avdelningen
Advokatfirman Glimstedt
Filip Lundbäck
Mellersta avdelningen
Advokathuset Actus
Dennis Lundquist
Stockholmsavdelningen
Lundquist Advokatbyrå
Elin Lönnfält
Västra avdelningen
Advokatfirman Glimstedt
Tindra Nyberg
Stockholmsavdelningen
Mannheimer Swartling Advokatbyrå
David Nykvist
Stockholmsavdelningen
Danowsky & Partners Advokatbyrå
Erika Palmeby
Mellersta avdelningen
Advokatfirman Strid
Emelie Persson
Stockholmsavdelningen
Harvest Advokatbyrå
Monica Persson
Östra avdelningen
Linköpings Allmänna Juristbyrå
Jon Rastad
Stockholmsavdelningen
Mannheimer Swartling Advokatbyrå
Shirin Rizwand
Stockholmsavdelningen
Advokatbolaget Opus
Gustav Thorslund
Stockholmsavdelningen
Advokatfirman Morris
Ola Tingvall
Stockholmsavdelningen
Firma advokaterna Fialdini Dahlqvist
Bruno Tiozzo
Västra avdelningen
Sundström & C:o Advokatbyrå
Emelie Ulff
Stockholmsavdelningen
Cirio Advokatbyrå
Victoria Volny
Södra avdelningen
Advokatfirman Lindahl
Sara Öggesjö
Västra avdelningen
Advokatfirman Acta
Per Österlind
Södra avdelningen
Fredersen Advokatbyrå
Registrerad EU-advokat
Ingrid Merker, Rechtsanwältin, Tyskland
Utträdda ledamöter
Göran Alfheim, Stockholm, per den 5 december 2019
Björn Aschan, Göteborg, per den 5 december 2019
Carl Beyer, Stockholm, per den 20 november 2019
Rezarta Cela, Göteborg, per den 8 november 2019
Anders Grahn, Falun, per den 5 december 2019
Lina Jonsson, Stockholm, per den 8 november 2019
Miklos Kovacs Kal, Stockholm, per den 11 november 2019
Christina Karlsson, Stockholm, per den 1 november 2019
David Karlsson, Göteborg, per den 15 november 2019
Martin Lager, Malmö, per den 30 november 2019
Henrik Pernmyr, Göteborg, per den 2 december 2019
Cathrine Blomhammar Sandberg, Stockholm, per den 1 november 2019
Ellinor Wilow, Stockholm, per den 24 november 2019
Erik Wrisemo, Stockholm, per den 30 november 2019
Upphävande av EU-registrering
José León García-Valdecasas Martín de Rosales, Stockholm, per den 19 november 2019
Avlidna ledamöter
Tom Ekelund, Lidingö, den 21 augusti 2019
Andreas Joo, Stockholm, den 23 september 2019