Bli kund Annonsera
fredag 17 januari 2025
Mitt i juridiken
Mitt i juridiken
Läs direkt!
Publicerad: 12 mars 2024,
Louise Brorson Salomon och Maria-Pia Hope
Foto: Vinge

Ny VD för Vinge

Louise Brorsson Salomon, som är delägare på Vinge, efterträder under våren Maria-Pia Hope som varit VD sedan 2012.

VERKTYG

»
Tipsa en vän

Louise Brorsson Salomon har varit på Vinge sedan 2005 och är delägare sedan 2015. Hon är ansvarig delägare för bank- och finansgruppen i Stockholm.

– Jag har varit på Vinge större delen av mitt yrkesverksamma liv, och idag känns Vinge på många sätt som en del av mitt DNA. Jag är glad och stolt över att ha fått förtroendet att fortsätta att utveckla vår framgångsrika fullserviceaffär tillsammans med resten av vårt duktiga team. Ledarskapsfrågor ligger mig varmt om hjärtat och jag tar med min erfarenhet från klientrådgivningen och från att leda bank- och finansgruppen in i vd-rollen, säger Louise Brorsson Salomon i ett pressmeddelande.

Hon efterträder nu Maria-Pia Hope som varit VD sedan 2012.

– Att leda Vinge i över ett decennium har varit ett privilegium, men det är också ett utmanande jobb som kräver sin kvinna. Nu när Vinge står stadigt är det naturligt för mig att lämna över till nästa generation, och det gläder mig att det är just Louise som tar över. Louise och jag har jobbat nära i många år, och jag vet att hon är en modern, inlyssnande och klok ledare, förklarar Maria-Pia Hope.

Vinge har totalt 535 anställda och firade förra året 40-årsjubileum. Förra året redovisade byrån också en rekordomsättning på 1,6 miljarder kronor.

Jurist ny GD för Skolinspektionen

Regeringen har beslutat att anställa juristen Marie Axelsson som generaldirektör och chef för Skolinspektionen. Hon påbörjar sin anställning den 1 april 2025.

Nya domare

Regeringen har den 16 januari utnämnt sju nya domare.

Foto Jiri Hera

Statsåklagare utsedda

För att möta den alltmer komplexa och omfatt-ande ekonomiska brottsligheten har Ekobrotts-myndigheten inrättat en ny roll som statsåkla-gare. Nu har tretton nya statsåklagare utsetts.

Svevia anställer ny bolagsjurist

Karin Basun har rekryterats som ny bolagsjurist på Svevia.

Ny Managing Partner på Hammarskiöld

Malin von Heideken tillträder rollen som Managing Partner på Advokatfirman Hammarskiöld.

Tre entreprenad-jurister till MAQS

Elin Schedin, Naalamiley Gångare Grede och Emelie Constant lämnar AG Advokat och ansluter till MAQS i Stockholm.

PRAKTIKERARTIKEL

Juridiska utmaningar i försvarsindustrin

I en tid av snabb teknologisk utveckling och ökande globala säkerhetsutmaningar blir juridisk kunskap allt viktigare för företag inom försvars- och luftfartsindustrin. Charlotte Brunlid och Petter Kjöllerström från DLA Piper berättar i en praktikerartikel om detta.

Storrekrytering av Cirio

Cirio Advokatbyrå har rekryterat tolv fastighets-rättsjurister från advokatbyrån AG Advokat.

Foto Högsta domstolen

Nytt justitieråd i HD

Katrin Hollunger Wågnert tillträder som nytt justitieråd i Högsta domstolen.

Cederquist får nya delägare

Cederquist har valt in två nya delägare inom verksamhetsgruppen för M&A.

Foto Micheal Erhardsson

Nya lagar vid årsskiftet

Vid årsskiftet träder ett antal nya lagar och förordningar i kraft.

Åtalas för mord i Gnosjö

En 28-årig man har åtalats för mord på en 74-årig kvinna den 13 november 2023 i ett skogsområde i Gnosjö. Han åtalas också för förberedelse till mord i Gnosjö och Göteborg.

Uppdrag för att stärka rättsväsendet

Regeringen har fattat beslut om 2025 års regleringsbrev för sex olika rättsvårdande myndigheter. I fokus står bland annat stöd till brottsoffer, genomslag för nya verktyg och förebyggande av brott.

IMY har ytterligare granskat Meta-pixeln

Integritetsskyddsmyndigheten är klar med ytterligare granskningar av personuppgifts-incidenter som rör företags användning av Meta-pixeln. IMY utfärdar en reprimand mot de granskade bolagen.

Foto SIRIJIT JONGCHAROENKULCHAI

Förbud att anställa uteslutna advokater

Den 1 januari införs en ny bestämmelse i Vägledande regler om god advokatsed. Bestämmelsen innebär ett förbud mot att anställa tidigare advokater som har uteslutits ur Advokatsamfundet.

Jag vill ha daglig bevakning av juridiska
nyheter från InfoTorg Juridik.
 
E-post: 
 
 
 
OBS! Om du loggar in kan du lägga upp ett
personligt urval för ditt Nyhetsbrev.
 
Logga in och lägg upp ett Nyhetsbrev.
» Logga in automatiskt

Du behöver vara inloggad för att läsa artikeln

» Logga in automatiskt