
Åklagare begär hovrättsdom överklagad
VERKTYG
Åtalet gäller, skriver Åklagarmyndigheten i ett pressmeddelande, mord på en kvinna i Forsa i Hälsingland den 9 juli 2022. Tingsrätten dömde kvinnans sambo för mord och bestämde påföljden till livstids fängelse. Hovrätten ändrade domen och dömde mannen för synnerligen grov misshandel och bestämde påföljden till sju års fängelse. Hovrätten uttalade i domen att det finns ett visst utrymme för att döden orsakats av en förgiftning och att det inte kan anses ställt utom rimligt tvivel att målsäganden avlidit till följd av de skador i storhjärnan som den misstänkta mannen tillfogat henne.
Begäran om överklagande avser dock inte ansvarsfrågan gällande mord utan endast längden på fängelsestraffet för det brott hovrätten dömt för, dvs. synnerligen grov misshandel. Det är denna fråga som bedöms ha värde ur prejudikatsynpunkt och som skulle kunna leda till att Högsta Domstolen meddelar prövningstillstånd i målet. Straffskalan för synnerligen grov misshandel är lägst fem och högst tio år.
Begäran har nu översänts till Utvecklingscentrum som kommer att vidarebefordra begäran om överklagandet till riksåklagaren med ett motiverat yttrande. Det är riksåklagaren som sedan fattar beslut om domen ska överklagas eller inte, vilket måste ske senast den 27 april.
UTBILDNING
» Till utbildningarUppdatering av domar i Infotorg Juridik
Infotorg Juridik har återigen öppnat upp databasen för inhämtning av domar med undantag för brottmål.
Nya domarutnämningar
Regeringen har den 3 april utnämnt ett nytt justitieråd och tretton nya rådmän.
Hög rankning för Lund
Lunds universitet listas nu på plats 36 i en total världsrankning för juridik.