
Två män åtalas för mord i Borås
VERKTYG
På Sjöbo i Borås natten till den 2 augusti 2024 sköts en 26-årig man med flera skott mot kroppen. Han fördes till sjukhus men avled strax därefter. Mannen var sedan tidigare känd av polisen. Två män greps några dagar efter händelsen misstänkta för inblandning i skjutningen.
En av dessa, en 21-årig man, åtalas för mord samt grovt vapenbrott och en 22-årig man åtalas för grovt skyddande av brottsling, grovt vapenbrott och narkotikabrott.
– 21-åringen som nu åtalas för mord ingår i samma gängkonstellation som den avlidne och har suttit häktad för brottet sedan i augusti. 22-åringen är misstänkt för att ha dolt den mordmisstänkte och mordvapnet i sin bostad fram till att de greps. I 22-åringens lägenhet anträffades förutom mordvapnet med tillhörande ammunition och magasin även narkotika, säger senior åklagare Carolyn Westeröd som är förundersökningsledare.
Förhandlingen inleds onsdag den 26 mars i säkerhetssalen i Göteborgs tingsrätt.
UTBILDNING
» Till utbildningarUppdatering av domar i Infotorg Juridik
Infotorg Juridik har återigen öppnat upp databasen för inhämtning av domar med undantag för brottmål.
Nya domarutnämningar
Regeringen har den 3 april utnämnt ett nytt justitieråd och tretton nya rådmän.
Hög rankning för Lund
Lunds universitet listas nu på plats 36 i en total världsrankning för juridik.