
Juridikprofessor blir prorektor i Stockholm
VERKTYG
– Det ska bli mycket spännande att arbeta med de akademiska värdena på en övergripande nivå, från internationella utbyten, nationella och regionala samarbeten, till kvalitet i vår egen forskning och utbildning, säger Jane Reichel i ett uttalande på .
Prorektor är ställföreträdare för en rektor vid svenska universitet och högskolor, och prorektorn tjänstgör i rektors ställe när han eller hon inte är i tjänst och kan även ha egna ansvarsområden.
Jane Reichel är professor i förvaltningsrätt och har sedan 2018 varit verksam vid Juridiska fakulteten på Stockholms universitet. Sedan 2024 är hon även dekan vid samma fakultet. Hennes forskning fokuserar på vad globalisering i allmänhet och europeiseringen i synnerhet betyder för förvaltningen, dess roll inom staten och i relation till EU och andra organisationer. Hon undervisar också i förvaltningsrätt och i viss utsträckning EU-rätt, på både grund- och avancerad nivå.
– Bland flera högt kvalificerade kandidater är Jane Reichel den som har framstått som den främsta och den som bäst har uppfyllt kravprofilen, säger Helena Jäderblom, ordförande i universitetsstyrelsen.
Universitetsstyrelsen vid Stockholms universitet var enig om beslutet att utse professor Jane Reichel som prorektor för perioden 1 juli 2025 till 30 juni 2031.
UTBILDNING
» Till utbildningarUppdatering av domar i Infotorg Juridik
Infotorg Juridik har återigen öppnat upp databasen för inhämtning av domar med undantag för brottmål.
Nya domarutnämningar
Regeringen har den 3 april utnämnt ett nytt justitieråd och tretton nya rådmän.
Hög rankning för Lund
Lunds universitet listas nu på plats 36 i en total världsrankning för juridik.