Bli kund Annonsera
onsdag 10 juni 2026
Mitt i juridiken
Mitt i juridiken
Läs direkt!
Publicerad: 28 januari 2010,

Agneta Bäcklund nytt justitieråd

Rättschefen Agneta Bäcklund har utnämnts till domare i Högsta domstolen. Hon tillträder den 12 april 2010.

Agneta Bäcklund förordnades till hovrättsassessor i Svea hovrätt 1994. Samma år började hon arbeta på straffrättsenheten i Justitiedepartementet. Hon utnämndes till kansliråd 1998 och till departementsråd och chef för departementets åklagarenhet 2002.

Från 2003 till 2005 var hon chef för departementets straffrättsenhet. Hon är sedan 2005 rättschef i Justitiedepartementet med ansvar för lagstiftningen bland annat på det kriminalpolitiska området.

Agneta Bäcklund är svensk redaktör för Nordisk Domssamling och ledamot i Nordiska ämbetsmannakommittén för lagsamarbete. Hon är medförfattare till Brottsbalkskommentaren och har skrivit artiklar med straffrättslig inriktning.

Jag vill ha daglig bevakning av juridiska
nyheter från InfoTorg Juridik.
 
E-post: 
 
 
 
OBS! Om du loggar in kan du lägga upp ett
personligt urval för ditt Nyhetsbrev.
 
Logga in och lägg upp ett Nyhetsbrev.
» Logga in automatiskt

Du behöver vara inloggad för att läsa artikeln

» Logga in automatiskt