Bli kund Annonsera
onsdag 10 juni 2026
Mitt i juridiken
Mitt i juridiken
Läs direkt!
Publicerad: 9 mars 2010,

Vinge biträder O2 i samband med dess ansökan om notering på börsen

Vinge biträder vindkraftbolaget O2 Vind AB i samband med bolagets ansökan om notering på NASDAQ OMX Stockholm med beräknad första handelsdag den 22 mars 2010.

I samband med börsnoteringen genomförs en nyemission om lägst 950 MSEK och högst 1.150 MSEK. SEB Enskilda och Swedbank Markets är Joint Lead Managers och Book Runners i erbjudandet. Vinge biträder även i arbetet med den omstrukturering av O2:s legala struktur som kommer att ske innan O2:s aktier upptas till handel. Vinge har vidare biträtt O2 i samband med förhandling av låneavtal om 2,4 mdr SEK med ett nordiskt bankkonsortium bestående av DnB NOR, SEB och Swedbank.

Vinges team består primärt av Lena Almefelt, Petter Alberts, Fredrik Stjernström, Helena Backlund, Christian Johansson, Johan Cederblad, Kimmie Johansson och Andreas Wirén. I arbetet med lånefinansieringen består Vinges team primärt av Mikael Ståhl, Christian Johansson och Ulrica Åkesson.

Jag vill ha daglig bevakning av juridiska
nyheter från InfoTorg Juridik.
 
E-post: 
 
 
 
OBS! Om du loggar in kan du lägga upp ett
personligt urval för ditt Nyhetsbrev.
 
Logga in och lägg upp ett Nyhetsbrev.
» Logga in automatiskt

Du behöver vara inloggad för att läsa artikeln

» Logga in automatiskt