Bli kund Annonsera
onsdag 10 juni 2026
Mitt i juridiken
Mitt i juridiken
Läs direkt!
Publicerad: 7 mars 2012,

Advokatfirman för Marknadsrätt expanderar

Flera nya medarbetare har rekryterats för att möta marknadens behov. En av dessa är Ylva Aversten som tidigare arbetat på Marknadsdomstolen under fem års tid och som ser fram emot att arbeta närmare branschen.
Ylva Aversten
Johanna Ivarsson
Ludwig Severin
Marjolijn Wendling

Ylva Aversten, som började på advokatfirman på måndagen, har spetskompetens inom marknadsrätt. Hon kommer senast från Reklamombudsmannen - näringslivets självregleringsorgan på området för marknadsrätt. Dessförinnan tillbringade hon fem år på Marknadsdomstolen.

Ylva berättar att det framförallt var konkurrensrätten som lockade henne till Marknadsdomstolen. Men det blev istället naturligt att arbeta med marknadsrätt eftersom det framförallt är den typen av mål som hanteras på domstolen.

Ylva har tidigare också arbetat med spel- och lotterifrågor på Finansdepartementet och kom även där i kontakt med frågor som rörde marknadsföring. Hon har ytterligare erfarenhet från Regeringskansliet genom tre års arbete på Utrikesdepartementet och tillbringade en tid på EU-kommissionens DG Konkurrens.

Ylva inledde sin karriär på advokatbyrå och återvänder nu alltså till den världen efter tio års arbete för staten.

- Jag ser fram emot att ta av domarglasögonen och komma närmare branschen och parterna, säger hon.

Enligt Cecilia Torelm, marknadschef på Advokatfirman för Marknadsrätt, är det en tydlig trend att företags marknadsföring och immateriella rättigheter blir allt viktigare på en kommunikationsstyrd marknad.

- Idag är det självklart att skydda och bevaka immateriella rättigheter och samma trend ser vi för att skydda uppbyggda marknadsföringsinsatser. Det handlar om att skapa maximalt utrymme för de kreativa idéerna samtidigt som risker skall kunna förutses, vilket kräver specialistkompetens.

Byrån förstärks samtidigt av Johanna Ivarsson och Ludwig Severin som anställs som biträdande jurister. De har båda under sina universitetsstudier i Sverige och utomlands specialiserat sig på marknadsrätt och immaterialrätt. Dessutom kommer Marjolijn Wendling att stärka byråns varumärkesavdelning. Hon kommer närmast ifrån advokatfirman Delphi där hon har arbetat i 10 år som varumärkesassistent/advokatsekreterare. Hon har tidigare erfarenhet från arbete på patentbyråer samt administrativt arbete inom olika företagsbranscher.

Jag vill ha daglig bevakning av juridiska
nyheter från InfoTorg Juridik.
 
E-post: 
 
 
 
OBS! Om du loggar in kan du lägga upp ett
personligt urval för ditt Nyhetsbrev.
 
Logga in och lägg upp ett Nyhetsbrev.
» Logga in automatiskt

Du behöver vara inloggad för att läsa artikeln

» Logga in automatiskt