Bli kund Annonsera
fredag 12 juni 2026
Mitt i juridiken
Mitt i juridiken
Läs direkt!
Publicerad: 7 juni 2010,

Välfärdspolitik är grunden

Vänsterpartiet menar att en generell och solidarisk välfärdspolitik är grunden till att förebygga ungdomsbrottslighet. Därutöver behövs bland annat mer personal i skolan och mer resurser till socialtjänsten.

Här följer Vänsterpartiets text.

"De ökade klassklyftorna i samhället och nerdragningarna inom viktiga socialpolitiska områden skapar en grogrund för missbruk och kriminalitet. När människor inte får ta del av det goda i samhället och inte får delta i dess uppbyggnad så kommer de inte att uppleva samhällets normer och regler som giltiga för dem. Får man inte vara en del av samhället kommer man inte heller att känna ansvar för att det består och utvecklas positivt. En generell och solidarisk välfärdspolitik måste därför utgöra grunden för framtidens kriminalpolitik.

Särskilt gäller detta utvecklingen när det gäller ungdomars brottslighet. När alltfler unga får växa upp i fattiga familjer bildas en grogrund för brottslighet. Man måste också förebygga genom mer personal i skolan som håller kontakt med unga på glid och genom ungdomsgårdar och andra aktiviteter.

Socialtjänsten måste ha tillräckliga resurser för att sätta in åtgärder  tidigt. När väl brott begås gäller det att ha påföljder som fungerar för ungdomar. Fängelsestraff är kontraproduktivt. De rödgröna genomförde reformer som trädde i kraft 2007. Bland annat infördes den nya påföljden ungdomstjänst och möjligheten att utse särskilt kvalificerade kontaktpersoner för de unga. Vi införde också en skyldighet för kommunerna att erbjuda medling mellan förövare och brottsoffer, men detta har ännu inte slagit igenom i tillräcklig utsträckning i kommunerna. Reformen ska nu utvärderas och Vänsterpartiet är inte alls främmande för att utveckla påföljderna ytterligare."

Jag vill ha daglig bevakning av juridiska
nyheter från InfoTorg Juridik.
 
E-post: 
 
 
 
OBS! Om du loggar in kan du lägga upp ett
personligt urval för ditt Nyhetsbrev.
 
Logga in och lägg upp ett Nyhetsbrev.
» Logga in automatiskt

Du behöver vara inloggad för att läsa artikeln

» Logga in automatiskt