Bli kund Annonsera
tisdag 7 september 2010
Mitt i juridiken
Mitt i juridiken
Läs direkt!
Publicerad: 8 juli 2010,

"Mer uttrycklig bevisprövning i genomsynsmål"

Genomsyn i skattemål har uppmärksammats en hel del de senaste åren men hur är det egentligen med bevisprövningen? Börje Leidhammar och Gustav Lindkvist har analyserat Regeringsrättens praxis och kommer inom kort med en bok i ämnet.
Börje Leidhammar, advokat Wistrand advokatbyrå
Gustav Lindkvist fullgör för närvarande tingstjänstgöring vid Stockholms tingsrätt.

VERKTYG

»
Skriv ut
»
Tipsa en vän
»
Skriv kommentar

I slutet av juli släpps Bevisprövning i mål om genomsyn och författare till boken är Börje Leidhammar och Gustav Lindkvist, advokat respektive skattejurist på Wistrand Advokatbyrå.

De har valt ut och analyserat cirka 30-40 domar från Regeringsrätten som gäller genomsyn i skattemål.

Syftet har varit att utreda hur bevisprövningen utförts av Regeringsrätten i dessa mål, som ofta är omfattande och avser stora ekonomiska värden. I begreppet bevisprövning lägger de bevisbördans placering, tillämpligt beviskrav samt bevisvärderingsmetod.

- Vår slutsats är att bevisprövningen ges en underordnad betydelse och behandlas uttryckligen i princip inte alls. Inte i ett enda mål nämns till exempel bevisbördans placering, säger Börje Leidhammar och Gustav Lindkvist.

- En annan slutsats är att officialprövningen i många mål är mycket framträdande. Det blir svårare för parterna att förutse vem som ska bevisa vad och vilka processdispositioner som är meningsfulla att göra. Bevisprövningen och parternas dispositioner trängs undan av officialprövningen.

- Lite överdrivet skulle man kunna likna det vid att parterna skickar in en kartong med handlingar och därefter avgör domstolen vilka omständigheter som passar den materiella utgången. Prövningen tycks i de flesta mål inte grundas på de omständigheter och bevis parterna åberopat.

I boken redogörs för rättsfallen med analyser, reflektioner och slutsatser.

- Vår bedömning är att det behövs en mer uttrycklig bevisprövning, med enhetlig terminologi och att bevisprövningen behandlas i domskälen.

- Det skapar en mer förutsägbar rättstillämpning och medför att prejudikatvärdet ökar.

 

FAKTA

Rättsområde: Inkomstskatt

0 KOMMENTARER
Användaren ansvarar själv för sitt inlägg

Senaste nyheterna från juridiken, direkt i din iPhone!

InfoTorg har utvecklat en iPhone-applikation som ger dig tillgång till rättsfallsreferat och branschnyheter, var du än befinner dig. Vid sidan om nyheter finns det möjlighet att beställa flera av InfoTorgs andra informationsområden.

Fira 3 saker med oss. Vinn en iPhone 4!

För 10 år sedan startade vi vår nyhetsbevakning av det juridiska området. För 1 år sedan öppnade vi vår samlade juridikportal på internet. Och i år har vi tagit steget över till mobilen med en iPhone-applikation. Nu ger vi dig chansen att vinna en iPhone 4.

Advokat ska pressa tim- arvodena

Han har arbetat på Mannheimer Swartling. Nu byter han sida och ska lära klienterna ta rätt betalt. - Många irriterar sig över fakturorna, säger Martin Dell på nystartade Aprovis.

Ruben förebild för kvinnliga jurister

Hilda startar projektet Ruben med manliga förebilder som ska stödja unga kvinnliga jurister i karriären.

KALENDARIET

16
sep

Swedish Arbitration Days 16-17 September 2010

22
sep

InfoTorg Juridik arrangerar utbildning i knowledge management

28
sep

Pirate Bay-målet i hovrätten

» Till kalendariet

Fredagsintervju: Jan-Mikael Bexhed om resan från Skandia till nischbyrå

Han satt i toppen av Skandia när lägenhetsaffärer och andra skandaler briserade i media för sju år sedan men stannade kvar. Sedan blev han Sveriges ende lektor i kulturegendomsrätt på Gotland. Nu börjar en ny karriär för Jan-Mikael Bexhed som advokat på en liten nischad byrå. - Det är viktigt att vara allround och inte ha ett tunnelseende, säger han i vår fredagsintervju.

Nu fyller vi ett år - och tio år

En tioåring i en ettårings kostym firar i dagarna sin födelsedag. InfoTorg Juridik som föddes i dag för exakt ett år sedan rymmer en nyhetstjänst som var något av en pionjär när den såg dagens ljus strax efter millennieskiftet. Sedan dess har efterföljarna varit många.

WEBB-TV

Jubileumsfilm: Jan-Mikael Bexhed

Advokaten Jan-Mikael Bexhed om de senaste tio årens utveckling i juridiken.

VAD TYCKER DU?

Skulle du som jurist klara dig utan Internet?

InfoTorg Juridik fyller ett år men nyhetstjänsten har funnits i tio år. På den tiden var juridiska nyhetstjänster på nätet något nytt, och att hålla sig uppdaterad via elektroniska nyhetsbrev var något som vissa såg med skepsis på. Men skulle du som jurist klara dig utan Internet idag?

Läsarna minns

Det finns läsare av vår nyhetstjänst som var med från början. Här svarar de på ett par frågor.

40 nya advokater

Vid styrelsesammanträdet den 27 augusti intogs 40 nya ledamöter av Advokatsamfundet.

Missa inget! Prenumerera på nyhetsbrev från InfoTorg Juridik.
» Anmäl dig här

Läs analyser

InfoTorg Juridik publicerar regelbundet analyser av de mest intressanta avgörandena från Sveriges högsta instanser och EG-domstolen. Författarna till rättsfallsanalyserna är i huvudsak professorer och docenter inom olika rättsområden.

Kontakta redaktionen!

Har du tips eller frågor? redaktionen@infotorg.se
Välj ditt eget RSS-flöde här
» Klicka här
Jag vill ha daglig bevakning av juridiska
nyheter från InfoTorg Juridik.
 
E-post: 
 
 
 
OBS! Om du loggar in kan du lägga upp ett
personligt urval för ditt Nyhetsbrev.
 
Logga in och lägg upp ett Nyhetsbrev.




 
» Logga in automatiskt