
Publicerad: 3 oktober 2025,
Baker McKenzie legal rådgivare till Uniwater
Nalkas portföljbolag Uniwater har förvärvat norska Controlpartner AS, verksamt inom automation och systemlösningar för vatteninfrastruktur.
VERKTYG
Controlpartner är Uniwaters femte förvärv under 2025 och Uniwaters femte rörelsedrivande bolag i Norge. Controlpartner grundades 2015 och har idag 40 anställda med kontor i Porsgrunn, Bergen och Oslo. Bolaget leds av VD Robert Wasler.
Uniwater är verksamt på affärsområdena Treatment, Flow och Solutions inom vatteninfrastruktur och har 600 anställda och en omsättning på 2,2 miljarder kronor. Uniwater är verksamt
Baker McKenzie agerade legal rådgivare till Uniwater med ett huvudsakligt team som utgjordes av Costin Mihailescu, Daniel Högström och Christopher Caesar.
UTBILDNING
» Till utbildningarNy delägare i Lindahl
Den 1 oktober ansluter Joakim Sundbom som delägare till Advokatfirman Lindahl.