
Jan Lombach till Törngren Magnell
VERKTYG
Jan Lombach lämnar White & Case, dit han kom från Vinge i november 2008 och blev delägare i januari 2009, för Törngren Magnell.
Det skriver Dagens Industri.
I artikeln poängterar byråns grundare Peter Törngren vikten av ett fungerande liv vid sidan av byrålivet, något han även gjorde i en intervju med Infotorg Juridik nyligen.
"Om man ska lyckas som konsult i den här tuffa branschen måste man vara i fysiskt och psykiskt toppskick, vilket kräver ett på alla områden fungerande liv med familj, vänner och fritidsintressen. Man måste ha några brasor som sprakar här och där, då blir man en hel människa. Om man är en hel människa då blir man även en bra konsult", säger Peter Törngren till Dagens Industri.
Vad gäller familjeliv kan noteras att Jan Lombachs fru, hyresrådet Gun Lombach, i januari blev utnämnd till hovrättsråd i Svea Hovrätt.
Det framgår av Infotorg Juridiks arkiv, där Jan Lombach har 17 träffar. Den senaste gäller rådgivning till finansmannen Sten Mörtstedts bolag CLS Holding i samband med utgivning av företagsobligationer för 300 miljoner kronor, ett uppdrag som aviserades i juli 2011.
Sten Mörtstedt är även huvudägare i kvarlevorna av HQ, som anlitar Jan Lombachs nya kollega Viktor Magnell i tvisten om styrelsens ansvar för HQ Banks kollaps, en tvist som enligt en artikel i Realtid i juni 2011 har huvudförhandling den 14-15 maj 2012.
I ett pressmeddelande om rekryteringen säger Peter Törngren:
"Jan kommer att bidra med spetskompetens inom sitt område, erfarenhet från gränsöverskridande transaktioner och ett väl utvecklat kontaktnät."
Ur samma pressmeddelande framgår att Lombach byggt upp och ansvarat för White & Cases Stockholmskontors bank & finans- samt kapitalmarknadsområden.
Ulf Johansson, managing partner på White & Case i Stockholm, meddelar Infotorg Juridik per telefon från en passkontroll i Hong Kong att Jan Lombach kommer att ersättas med en intern rekrytering, men vem detta blir har ännu inte kommunicerats på byrån varför han ber att få återkomma i saken.
Ulf Johansson mailar efter att ha gått igenom passkontrollen att Magnus Wennerhorn blir den som "från och med idag" (måndagen) ersätter Jan Lombach.
Wennerhorn är enligt WC:s hemsida chef för byråns bank- och finanspraktik, "bank finance practice", medan Jan Lombach står som chef för byråns "banking and capital markets practice".
Senare på måndagen mailar White & Case en pressrelease där Wennerhorns bakgrund på Cederquist och Ashurst nämns, och där Ulf Johansson gör följande uttalande:
"Stockholmskontorets bank- och kapitalmarknadsavdelning utgör en viktig del i vår satsning i Sverige, Norden och Europa. Magnus kommer att arbeta med att utveckla arbetet inom bank- och kapitalmarknad tillsammans med vårt starka team."
Magnus Wennerhorn förekom senast i Infotorg Juridiks spalter i samband med att det amerikanska riskkapitalbolaget Battery lade ett utköpsbud på börsnoterade affärssystembolaget Jeeves. Wennerhorn var då rådgivare åt Nordea, som Battery anlitade för finansiering av budet.

UTBILDNING
» Till utbildningarUppdatering av domar i Infotorg Juridik
Infotorg Juridik har återigen öppnat upp databasen för inhämtning av domar med undantag för brottmål.
Nya domarutnämningar
Regeringen har den 3 april utnämnt ett nytt justitieråd och tretton nya rådmän.
Hög rankning för Lund
Lunds universitet listas nu på plats 36 i en total världsrankning för juridik.