Bli kund Annonsera
lördag 5 september 2026
Mitt i juridiken
Mitt i juridiken
Läs direkt!
Publicerad: 3 september 2009,

Debatt: Barbro Thorblad svarar Claes Sjölin

Generaldirektören för Domstolsverket Barbro Thorblad svarar på kritiken mot långa handläggningstider. Hon anser att det inte bara är domstolarna som bär skulden.
Foto: Carl-Johan Erikson

VERKTYG

»
Tipsa en vän

Advokat Claes Sjölin och jag är överens om den centrala delen av hans budskap handläggningstiderna för flera målkategorier är för långa i svenska domstolar. De måste kortas och inom Sveriges Domstolar råder stor medvetenhet om detta. Tiderna har också kortats under senare år och vi ska göra vad vi kan för att fortsätta den trenden. Det finns emellertid skäl att nyansera den bild som målats upp i artikeln. Framför allt är det viktigt att tala om vad som redan har gjorts och vad vi avser att göra inom Sveriges Domstolar.

Först vill jag emellertid ge lite mer fakta om de siffror som presenterades av Centrum för rättvisa i våras. De siffror som angavs var i och för sig helt riktiga men det är viktigt att inse att långa handläggningstider långtifrån alltid beror på att domstolarna inte har skött sitt arbete. I siffrorna har räknats in de många mål där domstolen helt saknar möjlighet att göra något, t.ex. därför att en person som måste infinna sig eller nås för yttrande inte kan delges. 

Personalen vid Sveriges Domstolar har arbetat hårt för att minska balanser och väntetider. Betydande extra resurser har också tillförts.  Många domstolar har också förändrat sina arbetsmetoder. Att förändrade arbetsmetoder kan ge mycket positiva resultat har vi sett inte minst på Regeringsrätten, där balanserna de senaste tre åren har sjunkit från närmare 8 000 till drygt 4 000 mål. De förändrade metoderna har i allt väsentligt tagits fram av domstolens egen ledning och personal. Detsamma gäller bland annat den av våra tingsrätter som avgör flest mål per domare, Södertörns tingsrätt. I andra domstolar har förändringsarbete med positivt resultat skett under medverkan av personer utbildade för just organisationsförändringar. De brukardialoger som införts på många domstolar har kanske mest bidragit till att öka domstolarnas medvetenhet om bemötandefrågor men har också medfört en större förståelse för brukarnas synpunkter och lett till förändringar i målarbetet, som i sin tur kan bidra till kortare handläggningstider. Vi arbetar alltså med flera metoder och det är enligt min uppfattning viktigt att domstolarna får stöd, ekonomiskt och personalmässigt, för att förändringsarbetet skall fortsätta. Det är också viktigt att vi inte låser fast oss i någon särskild metod utan anpassar arbetet till förutsättningarna på den enskilda domstolen. De åtgärder som vi hitintills vidtagit har lett till mycket positiva förändringar beträffande balanser, handläggningstider och produktivitet. Den genomsnittliga handläggningstiden för tvistemålen (exkl. FT- och familjemål) har minskat med mer än två månader de senaste två åren, räknar man in FT-målen uppfylls regeringens verksamhetsmål mer än väl. Produktiviteten (antalet avgjorda mål i förhållande till insatta resurser) har ökat med 13 procent sedan 2007.

Men självklart kan vi inte stanna med detta. Under oktober månad kommer vi också att få del av två undersökningar om domstolarna organisationsförändringar och arbetsmetoder, som förhoppningsvis kommer att bli till stor hjälp i det fortsatta arbetet. Domstolsverket kommer också att anordna seminarier för diskussioner mellan domare om hur tvistemålsprocessen kan bli så effektiv så möjligt, liknande seminarier förekommer också i domstolarna egen regi. Det är emellertid viktigt att också advokaterna kommer in i dessa diskussioner. En minskning av begäran om anstånd och bättre förberedda inlagor, där kompletteringar inte behöver göras, skulle påverka handläggningstiderna positivt. Till skillnad från advokat Sjölin anser jag det viktigt att de fördelar för domstolsarbetet som anlitandet av beredningsjurister medfört på många håll tas till vara. Jag har också en annan syn på EMR. De handläggningsregler för tingsrätterna som införts med EMR, i förening med bestämmelserna om prövningstillstånd och - inte minst- att hovrättsprocessen nu blivit en överprövning istället för en omprövning måste leda till ökad effektivitet och snabbare genomströmning. Jag tror inte heller att bestämmelserna om förtursförklaring kommer att leda till förseningar.

Jag vill också framhålla att Målutredningen kommer att presentera sitt betänkande i början av 2010. Utredningen har i uppdrag att analysera om det finns behov av särskilda åtgärder för vissa måltyper för att uppnå särskild snabbhet eller särskild kompetens och vilka förändringar som kan behövas i de specialregleringar på området som finns för närvarande. Utredningens arbete kommer säkert att ge oss nya infallsvinklar till hur målarbetet skall kunna bli så effektivt som möjligt.

Avslutningsvis vill jag säga att det finns all anledning att tro att handläggningstiderna kommer att fortsätta att minska, givetvis under förutsättning att domstolarna får tillräckliga ekonomiska resurser.

Foto Wavebreakmedia

Mark- och miljödom-stolarnas framtida roll

Regeringen har beslutat att tillsätta en utredning som ska se över hur mark- och miljödomstol-arna påverkas av det pågående reformarbetet att förenkla och förkorta miljöprövningen.

Foto Gamma-Man

Teslakonflikten ska analyseras

Regeringen ger nu Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera Teslakonflikten som pågick i nästan tre år och därmed är unik på svensk arbetsmarknad.

Par åtalas för flera grova brott i Södertälje

Åklagaren har åtalat en 29-årig man och en 34-årig kvinna för mord, försök till mord och grovt vapenbrott i Södertälje i oktober 2025.

Tidigare justitieråd startar egen verksamhet

Efter elva år som justitieråd i Högsta förvaltningsdomstolen och ett år i Lagrådet lämnar Mahmut Baran nu sitt uppdrag för att starta en egen rådgivningsverksamhet.

PRAKTIKERARTIKEL

EU-domstolens dom i ”Lexbase-målet”

Enligt den svenska dataskyddslagen ska GDPR inte tillämpas i strid med TF/YGL. Databaser med grundlagsskyddat frivilligt utgivningsbevis har därför, enligt svensk rätt, i stor utsträckning ansetts falla utanför GDPR:s krav. Efter att EU-domstolen tidigare i sommar meddelat sitt förhandsavgörande i det så kallade Lexbase-målet kan detta komma att ändras och om detta skriver juristerna Malin Allard, Henrik Lindstrand och Agnes Norrby i en praktikerartikel.

Malmökontor lämnar

Setterwalls Advokatbyrås Malmökontor lämnar nu advokatverksamheten för att ansluta till AGRD Partners.

Ny generaldirektör för Ekobrottsmyndigheten

Den 1 september tillträdde Ola Sjöstrand som ny generaldirektör och chef för Ekobrotts-myndigheten med uppdraget att stärka samverkan i arbetet mot den ekonomiska brottsligheten.

MAQS och Fredersen går ihop

Fredersen Advokatbyrå ansluter till MAQS Advokatbyrå i Malmö.

DOMARBLOGGEN

Handledarens viktiga roll för en ny notarie

Många säger fortfarande att de ska ”sitta ting” när de menar att de ska göra notarietjänstgöring och om vad en sådan tjänstgöring egentligen innebär handlar veckans inlägg på Södertörns tingsrätts domarblogg.

Foto Claes Leandersson/Domstolsverket

Många nämndemän entledigas

I en stor granskning som Aftonbladet gjort framkommer nu att hela 98 nämndemän har entledigats från sina uppdrag sedan år 2022.

Foto Ove Nordström

Mänskliga rättigheter på Migrationscenter

En ny rapport från Institutet för mänskliga rättigheter visar på allvarliga brister i de boendes tillgång till sina mänskliga rättigheter på Migrationsverkets mottagnings- och återvändandecenter.

Juristen och rättstaten

Podden "Juristen och rättsstaten" tar i sitt senaste avsnitt en tur ut till Stockholms skärgård för ett samtal med juristen och romanförfattaren Malin Persson Giolito.

Åtal för fartygsolycka

Åklagaren har väckt åtal mot två personer för vållande till annans död, vållande till kropps-skada och vårdslöshet i sjötrafik i samband med fartygsolyckan vid Tjörn den 28 juli.

Ny designutmärkelse för advokatkontor

Lindahls kontor i Malmö, beläget i den ombyggda fastigheten Snickeriet i Varvsstaden, har tilldelats Utmärkt Svensk Form 2026.

Sjuksköterska begärd häktad

Åklagaren har begärt en manlig sjuksköterska häktad misstänkt för grov våldtäkt mot en patient på Länssjukhuset Ryhov i Jönköping den 8 augusti.

Regeringen utser rikskronofogde

Regeringen har utsett juristen Cecilia Hegethorn till ny rikskronofogde och chef för Kronofogdemyndigheten.

Foto Mikael Damkier

Nya domarutnämningar

Regeringen har den 27 augusti utnämnt tre nya domare.

Från Roschier till AG

AG Advokat har rekryterat Natalie Pedersen som partner med fokus på fastighets-transaktioner. Hon kommer närmast från Roschier.

Setterwalls och Vinge tog hem Advokat-SM

I växlande väder, med både solglimtar och regnskurar, avgjordes årets Advokat-SM i fotboll på Östermalms IP under fredagen.

Foto Advokatsamfundet

Affärs-advokater uppmanas lyfta fram advokattiteln

I en intervju i Dagens Juridik diskuterar Advokat-samfundets generalsekreterare Mia Edwall Insulander skillnaderna mellan advokatbyråer och andra juristbyråer, och de följder det kan få för klienter om de inte känner till skillnaderna när de söker rådgivning.

MAQS delas upp

MAQS Advokatbyrå AB, som inkluderar byråns kontor i Stockholm, Göteborg och Sundsvall, och MAQS Advokatbyrå KB, som inkluderar byråns kontor i Malmö, delar på sig.

Foto Michael Erhardsson/ Mostphotos

Juridiken inför valet

Har juridiken någon plats i den politiska debatten inför valet, och hur ska väljare tänka inför alla de lagförslag som presenteras? Det diskuteras nu i Advokatsamfundspodden.

Ny direktörsfunktion i Ekobrottsmyndigheten

Regeringen har beslutat att det ska finnas en överdirektör vid Ekobrottsmyndigheten.

Åtal i omfattande narkotikamål

Fyra män har åtalats för medhjälp till synnerligen grovt narkotikabrott då de enligt åklagaren har agerat moderatorer på en av de största internationella narkotikahandels-platserna i världen, Archetyp.

Svensk advokat utsedd till EU-rådgivare

Helene Andersson, partner på Advokatfirman Delphi, har utsetts av EU-kommissionens generaldirektorat för konkurrens till Non-Governmental Advisor inom International Competition Network (ICN).

Åklagaren begär förlängd häktning

Åklagaren har begärt förlängning av häktningen av befälhavaren på lastfartyget Misje Verde. Ny åtalsfrist begärs till 28 augusti.

Foto Jagen51

Fakultet samarbetar med tingsrätter

Inför höstterminen har Lunds tingsrätt, Malmö tingsrätt och Helsingborgs tingsrätt inlett ett samarbete för att tillsammans bemanna ett rättegångsspel på Lunds universitets juristprograms andra termin med domare från tingsrätterna.

Omfattande åtal för grova ekobrott

Sex personer åtalas vid Stockholms tingsrätt för grov ekonomisk brottslighet. Åtalet gäller bland annat flera grova bokföringsbrott, grova skattebrott och penningtvätt kopplade till två bolag och dess företrädare.

Jag vill ha daglig bevakning av juridiska
nyheter från InfoTorg Juridik.
 
E-post: 
 
 
 
OBS! Om du loggar in kan du lägga upp ett
personligt urval för ditt Nyhetsbrev.
 
Logga in och lägg upp ett Nyhetsbrev.
» Logga in automatiskt

Du behöver vara inloggad för att läsa artikeln

» Logga in automatiskt