
Allt hårdare krav på advokatbyråer
VERKTYG
Enligt Richard Susskind, som är huvudtalare på konferensen och har spått juristernas undergång, kommer det inte finnas några advokatbyråer i framtiden. Joakim Edoff har en mer positiv inställning.
- Advokatbyråer kommer helt klart att finnas kvar men hur man jobbar och med vad kommer att se annorlunda ut. Medarbetare och klienter ställer allt hårdare krav på byråerna som måste jobba hårt - inte bara på själva juridiken - för att svara upp mot förväntningarna och bli framgångsrika. Vi har en spännande men tuff tid framför oss.
En avgörande framgångsfaktor är att advokatbyrån kan paketera och tillhandahålla effektiv rådgivning som är snabb, kostnadseffektiv och "to the point", menar Joakim Edoff. Det duger inte att advokater gömmer sig bakom "om och men" utan vi behöver lämna raka besked och tydliga rekommendationer.
- Kärnan i advokatbyråverksamheten kommer att vara den erfarenhetsbaserade rådgivningen som bygger på advokatens förtroende och omdöme. Det blir allt viktigare att leverera utifrån vad som är viktigt för just den enskilda klienten och situationen. Och det som tidigare sågs som sofistikerat juridiskt arbete har i många fall sjunkit i värde på grund av alla de mallar och standardiserade dokument som finns tillgängliga på marknaden. Sådant arbete får inte kosta så mycket.
För att ställa om verksamheten krävs nya arbetssätt. Enligt Joakim Edoff handlar det mycket om hur man arbetar på insidan av byrån, inte minst om vem som gör vad och hur resurserna utnyttjas.
Ny yrkesgrupp - paralegals
Paralegals har börjat dyka upp även på svenska byråer. Setterwalls ca tio paralegals som gått en särskild paralegal-utbildning, har till viss del tagit över arbete som tidigare utfördes av yngre biträdande jurister men utför också arbete som tidigare inte utfördes och som höjer klientvärdet.
- Det är inte resurseffektivt att en biträdande jurist t.ex. kopierar papper till datarum, säger Joakim Edoff.
De yngre biträdande jurister som "blir över" får istället andra arbetsuppgifter som matchar deras utbildning. På lång sikt kan det inte uteslutas att advokatbyråerna anställer färre biträdande jurister och fler paralegals.
Joakim Edoff noterar också att fokuset blir större på knowledge management som han ser som en viktig faktor för en byrås framgång:
- Allt kokar ner till KM i bred bemärkelse - man måste se till att den interna kunskap och de erfarenheter som finns på byrån tas tillvara och levereras till nytta för klienterna. I detta ingår att när ett projekt avslutats följa upp med klienten och diskutera vad som fungerat bra och dåligt. Allt fler byråer har börjat med sådana uppföljningar vilket kan tyckas borde vara självklart.

UTBILDNING
» Till utbildningarUppdatering av domar i Infotorg Juridik
Infotorg Juridik har återigen öppnat upp databasen för inhämtning av domar med undantag för brottmål.
Nya domarutnämningar
Regeringen har den 3 april utnämnt ett nytt justitieråd och tretton nya rådmän.
Hög rankning för Lund
Lunds universitet listas nu på plats 36 i en total världsrankning för juridik.