
Nöjda chefsjurister
VERKTYG
Ett stort antal intresserade åhörare lyssnade när Anna Lensmar-Friedman, VD för Poolia Juridik redovisade företagets studie om svenska chefsjurister på VQ Knowledge and Strategy Forum i onsdags. Hon berättade att idén till studien uppkommit i samband med rekryteringsuppdrag där man noterat att VD:ar och chefsjurister inte alltid har samma förväntan på vad den interna juristfunktionen ska åstadkomma.
Ökad efterfrågan på juristtjänster
Ett femtiotal VD:ar och chefsjurister från olika branscher hade deltagit i studien och fått ge sin syn på chefsjuristens roll och hur juristfunktionen kan skapa värde för bolagen.
Enligt Anna Lensmar-Friedman råder det fullständig enighet bland VD:arna om anledningen till att ha interna bolagsjurister: att kunna identifiera och förebygga kommersiella risker och minska kostnaderna för extern juridisk rådgivning. Många VD:ar upplever att de regulatoriska kraven på bolagen har ökat lavinartat och att det har blivit allt svårare att navigera rätt i den juridiska snårskogen. Samtliga bekräftar också att bolagens efterfrågan på juridiska tjänster har ökat under de senaste fem åren.
En majoritet av VD:arna anger att mer än 70 procent av det juridiska arbetet hanteras internt. Det är internationellt sett en hög procentsats, även om trenden i USA och England går mot att bolag i allt större utsträckning sköter juridiken internt, berättade Anna Lensmar-Friedman. Utgifterna för bolagens inköp av externa juridiska tjänster varierar i hög grad beroende på storlek och bransch, men uppgår i genomsnitt till en procent av den årliga omsättningen.
Drivs av affärsintresse
Närmare 80 procent av chefsjuristerna i undersökningen har börjat sin karriär på advokatbyrå, först som biträdande jurister men flera även som delägare. Övriga kommer från rättsväsendet, annan statlig tjänst och en handfull kommer direkt från juristlinjen. Samtliga uppger att de valt bolagsjuristjobbet på grund av ett genuint affärsintresse och en önskan att komma närmare affärsverksamheten, något som Anna Lensmar-Friedman känner igen från sina många anställningsintervjuer med affärsjurister.
En stor majoritet av de svenska chefsjuristerna uppger sig vara mycket nöjda med sitt jobb. Hela 83 procent uppger att de är nöjda eller mycket nöjda med sin arbetssituation. Det är mycket högt, konstaterade Anna Lensmar-Friedman och jämför med Poolia-koncernens generella tjänstemannaundersökning, Kompetensindikatorn, som visar att den genomsnittliga trivseln för svenska chefer är 75 procent, och 64 procent för icke-chefer.
Jobbar mer än de tänkt sig
Alla tillfrågade chefsjurister upplever sig ha ett bra inflytande över sitt arbete, men bara två tredjedelar anser att tjänsten uppfyller deras förväntningar på balans mellan arbete och fritid. En tredjedel konstaterar att de arbetar mer än vad de föreställt sig när de klev på uppdraget som chefsjurist.
Enligt Anna Lensmar-Friedman finns också ett samband mellan arbetsglädje och vem juristen rapporterar till. Ju högre upp i företagets hierarki chefsjuristen rapporterar, desto nöjdare är chefsjuristen. På samma sätt är de VD:ar vars chefsjurister är direkt underställda dem mer nöjda med juristavdelningens bidrag till affärsverksamheten än övriga. En möjlig förklaring är att ett nära samarbete mellan VD och chefsjurist skapar en större förståelse för juridiken respektive affärsintressena. Det finns dock de som menar att det är olämpligt för chefsjuristen att rapportera till VD. Målen krockar och ett för nära samarbete mellan chefsjuristen och VD:n kan äventyra juristfunktionens integritet i rollen som företagets legala väktare.
VD:ar har ofta en god uppfattning om vad chefsjurister faktiskt gör på jobbet. Däremot skiljer sig gruppernas syn på vad chefsjuristerna borde göra. Där många chefsjurister vill få större inflytande i det strategiska arbetet och syssla med komplex problemlösning, vill många VD:ar att de ska fokusera operativt på att skapa standardavtal, mallar och rutiner, förhandla avtal och vara bolagssekreterare. Enligt VD:arna är det i volymjuridiken man gör den största kostnadsbesparingen på att ha interna jurister istället för att anlita externa, förklarade Anna Lensmar-Friedman.
Vill inte ha med sig juristerna för tidigt
Och även om de flesta VD:ar är mycket nöjda med hur chefsjuristerna sköter sig efterlyser de en större förståelse för det kommersiella. Med en god affärsmässig förståelse kan chefsjuristerna lättare sätta riskerna i sitt sammanhang och fokusera på de risker som kan få stora kommersiella följder istället för all världens tänkbara risker.
Men trots att VD:arna inser vikten av att släppa in juristerna i affärerna så att de får chans att lära sig affärstänket, känner många VD:ar ett visst motstånd mot att ta med sig juristerna på ett för tidigt stadium i affärerna, avslöjade Anna Lensmar-Friedman avslutningsvis. Detta eftersom det skulle kunna uppfattas som att man försökte formalisera processen för tidigt eller, som en VD uttryckte det: ”Man vill ju inte ta med sig sina föräldrar på första dejten”.

UTBILDNING
» Till utbildningarHög rankning för Lund
Lunds universitet listas nu på plats 36 i en total världsrankning för juridik.
Cederquist får nya delägare
Cederquist har valt in två nya delägare inom verksamhetsgruppen för M&A.