Så mycket tjänar bolagsjuristerna
VERKTYG
Rekryteringsfirman HR Commitment har sedan år 2008, i samarbete med Bolagsjuristernas Förening, tagit fram lönestatistik för bolagsjurister i Sverige och nu har man presenterat sin senaste undersökning. Hela 749 bolagsjurister har svarat på denna, vilket är rekord i antal svarande. Det är 106 fler deltagare - eller en ökning med 17 procent - jämfört med 2014 års undersökning.
Nytt för i år är att också att man frågat om bolagsjuristerna avser att öka eller minska inköpen av externa juristtjänster och om man planerar att öka eller minska antalet anställda bolagsjurister.
Många sökanden
I sin rekryteringsverksamhet ser HR Committment ett fortsatt stort antal sökande jurister till de utannonserade tjänsterna, men också ett ökat antal spontanansökningar från såväl verksamma bolagsjurister som jurister från advokatbyråerna.
Att det är stor konkurrens om bolagsjuristjobben stämmer också väl med resultaten som redovisas i undersökningen. Även om det finns stora löneskillnader bland Sveriges bolagsjurister, uppges den stora konkurrensen om jobben också bidra till att minska den generella löneökningen.
Inga stora löneökningar
Enligt undersökningen har lönerna visserligen ökat något, dock utan några större lönerörelser sedan 2013 års undersökning. Trots att nöjdheten kring den egna lönen idag generellt sett är hög, uppges möjligheterna till högre lön på den nuvarande arbetsplatsen ha den enskilt största påverkan på beslutet att inte söka nytt jobb.
Dock säger totalt så många som 37 procent av de intervjuade bolagsjuristerna att de överväger att söka nytt jobb inom ett till två år.
Mest nöjda i Göteborg
Generellt ligger lönerna utanför de tre storstadsområdena betydligt lägre än inom dessa tre. I Göteborg ligger man något högre (79.200 kronor) jämfört med Stockholm och Malmö (77.800 kronor respektive 76.500 kronor) och de göteborgska bolagsjuristerna uppges också vara de som är mest nöjda med sitt jobb.
Kvinnor tjänar fortfarande sämre än sina manliga kolleger, men det går att se en ökad utjämning bland chefsjuristerna. Av samtliga svarande tjänar kvinnliga bolagsjurister i genomsnitt 71.700 kronor per månad, medan den genomsnittlige månadslönen för en manlig bolagsjurist är 83.900 kronor. Bland chefsjuristerna är motsvarande siffror i årets undersökning 92.000 kronor respektive 104.000 kronor.
Nyanställningar planeras
Bland de stora juristavdelningarna, med sex eller fler anställda, säger sig flera planera att nyanställa, samtidigt som de räknar med att minska sina externa inköp av juristtjänster. Mindre juristavdelningarna är emellertid mer positiva till externa inköp.
Efterfrågan på fler bolagsjurister kommer, enligt undersökningen, totalt sett att öka, samtidigt som det branschspecifikt är stora differenser i synen på den framtida efterfrågan.
- En generell slutsats man kan dra av undersökningen är att den bekräftar vår bild av att arbetsmarknaden för yngre jurister blir hetare och hetare, konstaterar Erik Karlsson, VD för HR Commitment.
UTBILDNING
» Till utbildningarCederquist får nya delägare
Cederquist har valt in två nya delägare inom verksamhetsgruppen för M&A.