Diskriminering att neka person tillträde till toalett
VERKTYG
Kvinnan, skriver DO i ett pressmeddelande, befann sig i gallerian för att delta i en utbildning för assistanshundar. Hunden skulle genomgå ett test avseende färdigheter i offentlig miljö. Hunden klarade testet och fick därför bära ett gult tjänstetäcke med texten ”Assistanshund i utbildning”.
När kvinnan senare skulle använda toaletten tog hon med sig hunden eftersom hon fått besked av kursledaren att hunden får följa med sin hundförare när den bär sitt tjänstetäcke. Trots det blev hon stoppad av personalen som meddelade att hundar inte var tillåtna inne på toaletten.
Till DO har bolaget hänvisat till att händelsen har inträffat på grund av ett missförstånd och att personalen inte uppmärksammat att hunden bar ett tjänstetäcke.
Enligt DO har kvinnan utsatts för indirekt diskriminering. Bolaget har tillämpat ett generellt förbud mot hundar som särskilt kan missgynna personer som använder hund som hjälpmedel. Det har inte i DO:s utredning framkommit att förbudet varit lämpligt och nödvändigt för att uppnå ett berättigat intresse. I det aktuella fallet har det inte heller haft betydelse att hunden var under utbildning. DO anser det också klarlagt att hunden har burit sitt tjänstetäcke.
– Även en hund under utbildning kan vara ett hjälpmedel för en person med funktionsnedsättning då hunden redan påbörjat sitt uppdrag att ge stöd och trygghet till sin hundförare, säger Mira-Liv Atie, processförare på DO:s rättsenhet, i pressmeddelandet.
DO begär nu att det ansvariga bolaget betalar 15.000 kronor i diskrimineringsersättning till kvinnan.
UTBILDNING
» Till utbildningarNy delägare i Lindahl
Den 1 oktober ansluter Joakim Sundbom som delägare till Advokatfirman Lindahl.











































