Bli kund Annonsera
tisdag 6 oktober 2026
Mitt i juridiken
Mitt i juridiken
Läs direkt!
Publicerad: 27 januari 2010,

Arbetsrätten idag

Erik Danhard, advokat på Nilsson & Co, höll i ett seminarium om arbetsrätt på juriststämman 2010.

VERKTYG

»
Tipsa en vän

Erik Danhard inledde sitt seminarium med att tala om uppsägning och omplaceringsreglerna.

- Arbetsbrist är alltid saklig grund för uppsägning, sa han. Det är arbetsgivaren som förfogar över organisationen och ekonomin över en verksamhet. Det är inte upp till domstolen att göra sådana överväganden – det domstolen har att göra är att kontrollera om det verkligen är sådana skäl som ligger bakom uppsägningen.

Men det finns två omplaceringsregler. Arbetsgivaren ska ta tillvara lediga befattningar, man fyller på i organisationen – detta enligt 7 § andra stycket LAS. I händelse av att en arbetsgivare säger upp ska turordningsreglerna tillämpas, enligt 22 § LAS. De svenska turordningsreglerna är en mix mellan kvalifikationer och senioritet. Har de personerna på avdelningen som stängs ner kvalifikationer för andra avdelningar, tar de deras plats om de har längre anställningstid än dem. LAS har alltså dubbla turordningsregler.

Vad händer då med den arbetstagaren som avböjer? Då är det saklig grund för uppsägning. Under förutsättning att det erbjudande varit skäligt, eller snarare ett sådant erbjudande att arbetstagaren skäligen borde ha godtagit det.

Var börjar man någonstans, i 7 § eller 22 §? Det är en central fråga, och omdebatterad. Här nämnde Danhard domen AD 2009 nr. 50, som handlar om omstationering av arbetstagarna. Den fråga som dyker upp är här: vilka är det som ska erbjudas placeringarna ute i landet? Följer det av turordningen eller inte? Det är en principfråga som AD uttrycker sig väldigt tydligt om: 7§ ska kollas innan 22 §.

AD svarar alltså väldigt tydligt: man börjar i 7 § andra stycket LAS. Men det gäller att förutsättningen – att alla har erbjudits omplaceringar – föreligger för att det ska fungera.

Om alla kan erbjudas arbete, finns det någon turordning till roligare, mer stimulerande och kvalificerade jobb? Detta frågade Danhard retoriskt och hänvisade till AD 1996 nr 144. Svaret är nej. Det är en anställningsskyddslag, ingen ”roligare jobb-lag”.

När det gäller övergång av verksamhet poängterade Danhard att det kommit nya regler som rör automatisk övergång av anställningsavtal, uppsägningsförbud och kollektivavtalsförmåner. Dessa återfinns i 6 b § och 7 § 3 stycket LAS samt 28 § MBL.

- Det finns ett uppsägningsförbud, men det finns undantag från denna huvudregel. Överlåtaren får säga upp i vissa situationer.

I AD 2009 nr 55 konstaterade Arbetsdomstolen att det var nödvändigt att under uppsägningen hålla produktionen igång. Uppsägningen är inte knuten till en fixerad punkt vid övergångsprocessen. I detta fall fanns det inga planer på en annan verksamhet i juni, det kom senare på hösten, och därför var uppsägningarna aldrig gällande.

Ett annat område som har varit väldigt omdebatterat länge rör föräldraledigas situation. Sedan den 1 juli 2006 gäller nya regler, och det är nu lättare att bli fälld för diskriminering.  Att inte få lön när man inte utför arbete, är det ett missgynnande? 

- Ja, sa Danhard, om det beror på att man är föräldraledig. Så kraftfullt beskrivet är det i förarbetena, och i fyra fall som kommit sedan dess. AD 2009 nr 13 som handlar om gratifikation, AD 2009 nr 15 som handlar om pensionspremier, AD 2009 nr 56 som handlar om löneökning – den som regelmässigt har fått lönerevision under arbetet ska få det också under föräldraledighet – samt AD 2009 nr 45 som handlar om en gravid kvinna som ansökte om att få gå en kurs som skulle äga rum en vecka före beräknad förlossning.

- Det är väldigt långtgående förändringar, konstaterar Erik Danhard. Det kan ta ett tag innan den allmänna rättvisekänslan hinner ikapp lagstiftarens intentioner.

En del i publiken blev mycket riktigt ganska chockade när de förstod hur långtgående förbudet mot föräldradiskriminering numera sträcker sig.

Danhard tog också upp Lavaldomen. Historien är numera bekant för de flesta: ett lettiskt bolag – Laval – hade utstationerat arbetstagare för en byggnadsentreprenad i Sverige. Bolaget omfattades av ett lettiskt kollektivavtal. Det blev blockad från de svenska facken, och AD fann i beslut (AD 2004 nr 111) inte skäl att intermistiskt förbjuda stridsåtgärderna. Efter en dom i EG-domstolen stod det klart att stridsåtgärderna – som enligt lydelsen av svensk lag var tillåtna – stred mot EG-rätten (AD 2005 nr 49 och Laval, C-341/05, REG[200] s. I-11767). Målet gick tillbaka till AD och gällde nu om de fackliga organisationerna var skadeståndsskyldiga i förhållande till det lettiska bolaget.

- AD hade här att ta ställning till dels om det kunde utgå skadestånd direkt som en följd av överträdelsen av EG-rätten, sa Danhard, dels om skadeståndsskyldigheten kunde komma i fråga som en följd av att stridsåtgärderna syftade till att undantränga ett lettiskt kollektivavtal.

Och skadestånd utgick som bekant.

- Jag tror att det här kommer att komma tillbaka i olika tappningar, sa Erik Danhard.

Det finns nu ett förslag till hur svensk rätt ska ändras för att leva upp till EG-domstolens dom i Lavalmålet. Förslag ska lämnas i februari. Konstitutionsutskottet har en roll här.

- Sista ordet i Laval-frågan är inte sagt, även om sista ordet i Laval-domen är sagt, konstaterade Erik Danhard.

En ännu större nyhet är att semesterlagen ska få nya regler den 1 april 2010.

– Det rör sig om en fullständig översyn, sa Danhard, men de materiella förändringarna är i begränsad omfattning.

De nya reglerna består huvudsakligen i följande:

  • Sammalöneregeln kommer vara huvudregel
  • Några undantag – procentregeln
  • Semestergrundande frånvaro förkortas (i fall av sjukdom)
  • Korttidsanställda får alltid rätt till semesterförmåner
  • Enklare beräkning av sparad semester.

FAKTA

Rättsområde: Arbetsrätt

Foto Igor Stevanovic

Om penningtvätt och terrorfinansiering

Aktiebolag och utländska företag med fast drift-ställe i Sverige är de juridiska former som löper störst risk att utnyttjas för penningtvätt och finansiering av terrorism. Det visar Samord-ningsfunktionens första riskbedömning.

Nya och utträdda advokater

Styrelsen för Sveriges advokatsamfund antog 24 nya ledamöter vid sitt senaste sammanträde. Samtidigt lämnade hela 58 advokater, varav 39 stycken i Malmö, samfundet.

Foto Petra Kukofka

Problem vid över-klagade PBL-ärenden

Handläggningstiden för överklagade plan- och byggärenden är ofta lång, visar en ny granskning gjord av Riksrevisionen. Ansvariga myndigheter rekommenderas nu att vidta åtgärder för att undvika flaskhalsar och merarbete i handläggningen.

Foto Jagen51

Miljonregn över Lundaforskare

Två forskare vid Juridiska fakulteten i Lund har beviljats sammanlagt drygt tio miljoner kronor från Vetenskapsrådet. Projekten leds av Christian Dahlman, professor i allmän rättslära, och Lotta Maunsbach, docent i processrätt, och behandlar bevisvärdering av DNA i brottmål respektive centrala frågor om rättssäkerhet inom skiljeförfarande.

Sveriges Radio fälls av granskningsnämnden

Granskningsnämnden fäller SR för otillbörligt kommersiellt gynnande efter att ett varumärke varit synligt i bild. Det är första gången som SR fälls för en bildpublicering.

Foto Piotr Adamowicz

Domstolar lämnar förslag till nya styrelser

Den 1 oktober lämnades förslagen på ledamöter och ersättare i styrelsen för Domstolsstyrelsen samt Domarnämnden in till regeringen.

Setterwalls värvar advokat från Schjødt

Setterwalls i Stockholm har rekryterat advokaten Jacob Frank som delägare till entreprenadgruppen.

Ny delägare i Cirio

Cirio Advokatbyrå har valt in Karin Ljungman som ny delägare från och med 1 januari 2027.

Åtal för Uppsalamord

Åklagare har väckt åtal i ett ärende om mord på en 19-årig man i Kvarngärdet i Uppsala den 5 juli i år.

DOMARBLOGGEN

Nya förändringar i lagstiftningen

Under sommaren och hösten 2026 har flera stora förändringar gjorts i svensk lagstiftning. I det senaste inlägget på Södertörns domarblogg görs en sammanställning över några av de lagändringarna.

Stort åtal för grovt insiderbrott

Ekobrottsmyndighetens finansmarknads- kammare har väckt åtal mot sex personer, varav en advokat, misstänkta för grova insiderbrott i samband med ett planerat uppköpserbjudande av ett svenskt forskningsbolag.

Foto Ksenia Krylova

Kvinna åtalas för grova narkotikabrott

En kvinna i 30-årsåldern har i dag åtalats för medhjälp till synnerligen grovt narkotikabrott, grovt penningtvättsbrott, penningtvättsbrott och näringspenningtvätt.

Foto Tommy Alvén

Åtta nya domare

Regeringen har den 24 september utnämnt ått nya domare.

PRAKTIKERARTIKEL

Surrogatdelgivning vid uppsägning av kommer-siella hyresavtal

Högsta domstolens avgörande i Rena Sitsen i juli ger tydlig vägledning om flera aspekter av surrogatdelgivning: vem som ska sökas, hur bolagets hemvist ska bestämmas och vilka krav som ställs på den anställde som tar emot uppsägningen. Men domen lämnar också kvar gränsdragningsfrågor och fallgropar som gör att viss försiktighet fortfarande är på sin plats och om dessa skriver tre jurister från AG Advokat i en ny praktikerartikel.

Nya regler om företags-ansvar och hållbarhet

Nyligen överlämnade utredningen om företags-ansvar sitt betänkande med förslag på hur EU-direktivet om tillbörlig aktsamhet för företag i fråga om hållbarhet (Corporate Sustainability Due Diligence Directive, CSDDD) ska genomföras i svensk rätt.

MAQS Advokatbyrå väljer in nya delägare

Från och med den 1 januari 2027 blir Marie Marklund och Viktor Gustafsson delägare på MAQS Advokatbyrå i Malmö.

Foto Andrey Popov

När advokatbyråer säljs till riskkapital

Endast advokater får äga och driva en advokatbyrå står det i 8 kap. rättegångsbalken, regler som kom till för att garantera advokatens oberoende och skydda klienten. Men om advokaten avsäger sig titeln och lämnar Advokatsamfundet, och advokatbyrån blir en juristbyrå, är det fritt fram att sälja till externa ägare. Om konsekvenserna för klienten av detta samtalar nu Advokatsamfundspodden.

DOMARBLOGGEN

Stora förändringar i svensk straffrätt

Under sommaren och hösten 2026 har flera stora förändringar gjorts i svensk straffrätt och om dessa handlar det senaste inlägget på Domarbloggen.

Foto Wavebreakmedia

Nya domarutnämningar

Regeringen har den 17 september utnämnt tio nya domare.

Foto © EyeMark

Fördubbling av antalet intagna i fängelse

Det totala antalet intagna på anstalt har mer än fördubblats de senaste tio åren och antalet nyintagna på anstalt under 2025 var det högsta på 30 år. Samtidigt fortsätter beläggningsgraden på anstalterna att öka. Det visar ny statistik över kriminalvård för 2025 som Brå nu publicerat.

KO stämmer Postkodlotteriet

Konsumentombudsmannen, KO, menar att Postkodlotteriets reklam på Instagram inte är måttfull och därför ska förbjudas.

DOMARBLOGGEN

Brobyggande mellan domare och journalister

Veckans inlägg på Domarbloggen är skrivet av den Jens Mattsson, kommunikatör vid Domstolsverket, och handlar om att Sveriges Domstolar sedan 2022 varit engagerad i biståndsprojekt i Armenien. En viktig del av arbetet handlar om att stärka förtroendet mellan domstolarna och medierna.

MAQS byter namn

MAQS Advokatbyrå genomför flera förändringar i sin Stockholmsverksamhet då kontoret nu flyttar till nya lokaler på Sturegatan och verksamheten, lite senare i år, byter namn.

Från Ever-sheds till DLA Piper

Advokaten Anna Wendel Thoms lämnar Eversheds Sutherland och blir delägare på DLA Piper.

Foto ANDREY POPOV

97 nya advokater

Styrelsen för Sveriges advokatsamfund antog 97 nya ledamöter vid sitt sammanträde den 10 september. Samtidigt uträdde hela 89 stycken advokater ur samfundet.

Långsam hantering av säkerhetsärenden

Regeringens och myndigheternas hantering av säkerhetsärenden på migrationsområdet är i huvudsak effektiv, men handläggningstiderna är långa och många beslut om utvisningar kan inte verkställas. Det framgår i en ny granskning som gjorts av Riksrevisionen.

Foto Ksenia Krylova

Åtalas för organiserad narkotikaverksamhet

Åklagare har väckt åtal mot en organiserad narkotikaverksamhet bedriven i huvudsak i Eskilstuna kommun under 2025. Sammanlagt åtalas 15 personer för sin inblandning i verksamheten.

Foto © Hans Joachim Roy | Dreamstime.com

Avskaffande av sekre-tess mellan myndig-heter ska utredas

En utredning ska nu överväga om sekretessen mellan myndigheter ska avskaffas och om även enskilda aktörer ska kunna få del av sekretessbelagda uppgifter.

DOMARBLOGGEN

Stora förändringar krävs i barn- och ungdomsvården

Veckans inlägg på Domarbloggen är skrivet av den tidigare kammarrättspresidenten Stefan Holgersson, som har utrett den statliga barn- och ungdomsvården och som ser behov av omfattande förändringar av denna.

Foto © tomloel

Mark- och miljödom-stolarnas framtida roll

Regeringen har beslutat att tillsätta en utredning som ska se över hur mark- och miljödomstol-arna påverkas av det pågående reformarbetet att förenkla och förkorta miljöprövningen.

Ny partner på Kompass

Kompass Advokat har rekryterat Dahae Roland som ny partner med ansvar för IT och tech.

Foto Gamma-Man

Teslakonflikten ska analyseras

Regeringen ger nu Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera Teslakonflikten som pågick i nästan tre år och därmed är unik på svensk arbetsmarknad.

Tidigare justitieråd startar egen verksamhet

Efter elva år som justitieråd i Högsta förvaltningsdomstolen och ett år i Lagrådet lämnar Mahmut Baran nu sitt uppdrag för att starta en egen rådgivningsverksamhet.

PRAKTIKERARTIKEL

EU-domstolens dom i ”Lexbase-målet”

Enligt den svenska dataskyddslagen ska GDPR inte tillämpas i strid med TF/YGL. Databaser med grundlagsskyddat frivilligt utgivningsbevis har därför, enligt svensk rätt, i stor utsträckning ansetts falla utanför GDPR:s krav. Efter att EU-domstolen tidigare i sommar meddelat sitt förhandsavgörande i det så kallade Lexbase-målet kan detta komma att ändras och om detta skriver juristerna Malin Allard, Henrik Lindstrand och Agnes Norrby i en praktikerartikel.

Malmökontor lämnar

Setterwalls Advokatbyrås Malmökontor lämnar nu advokatverksamheten för att ansluta till AGRD Partners.

Ny generaldirektör för Ekobrottsmyndigheten

Den 1 september tillträdde Ola Sjöstrand som ny generaldirektör och chef för Ekobrotts-myndigheten med uppdraget att stärka samverkan i arbetet mot den ekonomiska brottsligheten.

MAQS och Fredersen går ihop

Fredersen Advokatbyrå ansluter till MAQS Advokatbyrå i Malmö.

DOMARBLOGGEN

Handledarens viktiga roll för en ny notarie

Många säger fortfarande att de ska ”sitta ting” när de menar att de ska göra notarietjänstgöring och om vad en sådan tjänstgöring egentligen innebär handlar veckans inlägg på Södertörns tingsrätts domarblogg.

Foto Claes Leandersson/Domstolsverket

Många nämndemän entledigas

I en stor granskning som Aftonbladet gjort framkommer nu att hela 98 nämndemän har entledigats från sina uppdrag sedan år 2022.

Foto Ove Nordström

Mänskliga rättigheter på Migrationscenter

En ny rapport från Institutet för mänskliga rättigheter visar på allvarliga brister i de boendes tillgång till sina mänskliga rättigheter på Migrationsverkets mottagnings- och återvändandecenter.

Jag vill ha daglig bevakning av juridiska
nyheter från InfoTorg Juridik.
 
E-post: 
 
 
 
OBS! Om du loggar in kan du lägga upp ett
personligt urval för ditt Nyhetsbrev.
 
Logga in och lägg upp ett Nyhetsbrev.
» Logga in automatiskt

Du behöver vara inloggad för att läsa artikeln

» Logga in automatiskt