Bli kund Annonsera
fredag 19 juni 2026
Mitt i juridiken
Mitt i juridiken
Läs direkt!
Publicerad: 22 mars 2012,

Oraklet på Delphi blickar snett uppåt framåt

BYRÅINTERVJUN: Stefan Erhag har en ny framtidsinriktad logga att leva upp till. Nu berättar han hur det ska gå till.

VERKTYG

»
Tipsa en vän

Stefan Erhag är managing partner på advokatbyrån Delphi i Stockholm sedan fyra år (han återvaldes för två år sedan). Byrån har nyss bytt logotype till en som pekar snett uppåt för att förmedla framtidsorientering, och konkurrenten Lindahls managing partner Mikael Smedebys stafettfråga handlar följaktligen om Delphis syn på sig själva idag och om tre år.

[Mikael Smedeby:] Vad tänker marknaden/klienterna när de hör Delphi idag, och vad vill du att de skall tänka och känna om tre år?

– Jag tror och hoppas att de har en bild av oss som en framtidsinriktad byrå, kanske mycket tack vare vår tradition av att vara involverade i IT-relaterade uppdrag och branscher. Jag hoppas att det håller i sig: något vi tror mycket på är nämligen transaktioner med ett stort inslag av IT och immaterialrätt, svarar Stefan Erhag.

Han träffar Infotorg Juridik på Delphis kontor intill Tändstickspalatset. Utsikten från Delphis takterrass och det konferensrum som intervjun genomförs i över Kungsträdgården, Stockholms centrala delar och Saltsjön är en tydlig kontrast från den som syns från Hålabäckskolan i Kungsbacka, där Stefan Erhag visar sig ha gått på högstadiet i likhet med Infotorg Juridiks reporter. Från de av skolans klassrum som har utsikt syns det mer prosaiska Inlags industriområde, med bland annat en betongpålefabrik.

Från framtid till fjolåret: vad hade ni för märkesuppdrag under 2011?
– Ett av de viktigaste är Saab-konkursen, där Hans Bergqvist på vårt Göteborgskontor utsågs till konkursförvaltare jämte Anne-Marie Pouteaux på Wistrand. Det är ett otroligt viktigt uppdrag, inte bara för oss utan även för Saabs anställda. Att vi utsågs till konkursförvaltare visar att det finns ett förtroende för oss och vår förmåga att hantera stora uppdrag.

Stefan Erhag nämner därutöver Delphis uppdrag åt Nibe i förvärvet av schweiziska värme-, kyl- och tvättmaskinsbolaget Schulthess. Projektet hanterades av delägarna Per-Ivar Svensson i Malmö, Marcus Nivinger – som kom till Delphi från G&D 2011 – och Clas Romander.

– Det var ett stort och gränsöverskridande uppdrag med många av våra jurister inblandade, säger Stefan Erhag om varför han nämner det.

Nyligen förvärvade Nibe ett industribolag i just Kungsbacka, Structurgruppen, som har cirka tio anställda (Schulthess har cirka 1 000). Säljaren Bjarke Olsen uppger till Infotorg Juridik att Delphi var involverade även denna gång (själv anlitade Bjarke Olsen Swedbank som rådgivare i transaktionen, säger han).

Åter till Stefan Erhag: han konstaterar att 2011 har inneburit att Delphi, som tidigare mest har fått vara med på midcap-bolagstranaktioner, fått allt fler uppdrag från större bolag. Nibe står visserligen på Stockholmsbörsens midcap-lista, men har ett börsvärde på över en miljard euro (den traditionella gränsen för large cap-listan).

Därutöver nämner Stefan Erhag ett private equity-uppdrag som höjdpunkt under 2011: tyska fonden Perusa köpte svenska Dynasafe, som knoppades av från Bofors 1991 och sysslar med bombdesarmering. Per Granström var ansvarig.

– Vi försöker ha en stark internationell närvaro, och reser mycket för att träffa byråer och klienter utomlands. Vi har satsat mycket på private equity under de senaste åren, och att vi får in nya fonder på det här sättet känns tillfredsställande, konstaterar Stefan Erhag.

Han säger att Delphi har fått förtroende att arbeta med flera private equity-hus vid sidan av Perusa – dock inte med Altor, vars nybyggda kontor ovanpå Hamburger Börs skymmer Delphis utsikt en smula.

Tror 2011 var rekordår

Delphis fjolår blev ett ”bra år”, enligt Stefan Erhag: omsättningen landade på strax under 300 miljoner på runt 180 medarbetare varav 130 jurister.

– Jag tror att det var ett rekordår, även om det inte var väldigt mycket högre än vårt tidigare rekord. Vad gäller 2012 har januari och februari börjat bra och vi ligger över budget, men det är lite ryckigt nu.

Stefan Erhag nämner angående det osäkra marknadsläget att Delphi är verksamma inom affärsjuridikens samtliga områden, något som är en fördel i en eventuellt vikande M&A-marknad.

– Jag läste Infotorg Juridik-intervjun med Joakim Edoff på Setterwalls, och konceptet med fullservicebyrå (en byrå som har flera olika tjänsteområden) är något även vi håller fast vid.

Han uppger apropå det att bland Delphis lönsamma uppdrag utöver M&A finns diverse ryska skiljeprocesser samt biträde i outsourcingavtal av exempelvis lönehantering och IT-drift.

– Och vår strävan är att få förtroende att arbeta med fler klienter där vi får sälja in hela vårt koncept.

Hur ser du på transaktionsklimatet nu under 2012?
– Vi är ju kanske inte med på de allra största affärerna, men inom midcapsegmentet finns det transaktioner och vi har många på gång. Men man vet inte om de blir av; det tar lång tid.

Stefan Erhag apostroferar förutom Joakim Edoff på Setterwalls även Roschiers managing partner Jens Bengtsson, som i en intervju i Infotorg Juridik nämnde sin iakttagelse om starka svenska banker.

– Så är det. Jag var på ett möte med utländska advokater förra veckan, och i exempelvis Holland, Italien, Spanien och delvis Frankrike är det mycket tuffare att få bankfinansiering.

Stort utländskt fastighetsintresse

Bland Delphis satsningar på senare tid sticker den på fastigheter ut, med flera rekryteringar och en stor transaktion mitt i Stockholm som aviseras samma dag som Infotorg Juridiks intervju sker.

Ni har rekryterat fastighetsveteranerna Magnus Björkander och Erika Rosenberg. Varför denna satsning på fastigheter?
– Dels tror vi att det kommer att ske mycket fastighetsaffärer, eftersom flera utländska aktörer är intresserade av Stockholm tack vare vår starka ekonomi och det goda ränteläget, och dels behövde vi stärka fastighetskompetensen i Stockholm för att matcha Anders Hulegårdh i Göteborg efter att han kom till oss från Setterwalls i slutet av 2010.

Bland planer på rekrytering av mer juniora jurister nämner Stefan Erhag att man om marknadsläget tillåter avser att anställa tre till fem personer inom M&A, processrätt och TMT. Under sommaren kommer dessutom fyra eller fem sommarnotarier att anlitas.

– Sedan för vi även ett par diskussioner på mer senior nivå, men det får jag återkomma om.

Vad finns det för skäl för jurister som vill röra på sig att börja på just Delphi?
– Vi har en otroligt flexibel syn på vårt arbete med mycket frihet, även om det givetvis handlar om hårt arbete. Men just att vi är framtidsinriktade tror jag är en fördel; vi sitter inte fast i några gamla traditioner.

Vad gäller eventuell utlandsetablering hävdar dock Stefan Erhag att Delphi tänker "bli vid sin läst":

– Vi är och förblir en svensk byrå och är jätteglada över de kontor vi har, slår han fast med syfte på byråns kontor i Stockholm, Göteborg, Malmö – samt Linköping och Norrköping.

– Jag tror att företagen i de städerna har ganska stark lokalanknytning, och sitter man i Norrköping anlitar man nog inte gärna jurister i Linköping och vice versa, förklarar han de två östgötska filialerna.

Ökad komplexitet och priskonkurrens

Ombedd att ta fram den breda penseln skisserar Stefan Erhag upp en affärsjuridikbransch som har förändrats under den tid sedan mitten av 90-talet han har varit verksam i den – han var på Nova 1995-1999 – och som är på väg att flytta högre upp i värdekedjan:

– Klienter efterfrågar mer och mer rådgivning inom komplicerade områden, och har inte längre så stort behov av standardprodukter som exempelvis formulär; det kan andra än de stora byråerna tillhandahålla, exempelvis aktörer som VQ Legal, säger han och tillägger att VQ Legal och Delphi samarbetar.

Han nämner vidare en ökad priskonkurrens bland byråerna, och att storföretagens inköpsavdelningars inflytande ökar på bekostnad av dess juristers.

Det ogillar man väl som advokatbyrå?
– Ogillar vet jag inte, men de har en annan syn: de ser det som att de köper en tjänst bland andra, medan en jurist kanske ser det något annorlunda. Det gör att det blir tuffare för leverantörerna.

Stefan Erhag utstrålar dock hopp om framtiden när han ombeds ta på sig orakelmössan och spå:

Var befinner sig Delphi om tio år?
– Vår vision är att vi ska erkännas som en av Sveriges bästa affärsjuridiska partner. Jag hoppas att vi har uppnått och befäst det, och om vi tittar på de senaste åren har vi gått upp i olika rankningar och får smickrande omdömen.

– Men tio år är lång tid, konstaterar småbarnsfadern Stefan Erhag efter en tankepaus, och kastar en eftertänksam blick ut över Saltsjön.

Sveriges Domstolar har ökat i anseende

I årets resultat för Anseendeindex myndighet har Sveriges Domstolar gjort en rekordförflyttning.

Foto Elena Elisseeva

Allt fler äldre målsägare vid bedrägeribrott

Bland personer 65 år eller äldre har antalet målsägare för bedrägeribrott ökat betydligt, särskilt bland äldre kvinnor. Det visar ny statistik över målsägare vid brottsanmälan som Brå publicerat.

EU:s resultattavla för rättsväsendet

Europeiska kommissionen har nu publicerat EU:s resultattavla för rättsväsendet 2026, den fjortonde upplagan av den årliga jämförelsen av medlemsstaternas rättssystem. I den märks bland annat stora skillnader mellan rättshjälpsersättningen i olika länder.

PRAKTIKERARTIKEL

Ny miljöprövningsmyn-dighet – vad händer nu?

Riksdagen har nu beslutat om de lagändringar som krävs för att inrätta en ny miljöprövnings-myndighet. Reformen syftar till att effektivisera miljöprövningen, men det återstår att se om den får den effekten. I det korta perspektivet väcks också frågor om handläggningstider och kompetensförsörjning inför verksamhetsstarten den 1 juli 2027. Om dessa skriver fyra jurister från Mannheimer Swartling.

Enklare för konsument att ångra köp på nätet

Från och med 19 juni blir det mycket lättare att ångra något som köpts online. På samma sida där man köper en vara ska man lika enkelt kunna välja att ångra det.

EU:s grundläggande värden står över medlemsstaterna

Under 2026 anordnar Europaparlamentet och Sieps en serie öppna föreläsningar. Vårens femte föreläsning hölls av Anna Horn, forskare i juridik på Sieps, och handlade om ett avgörande i EU-domstolen som visar var gränsen går för när en medlemsstat inte längre anses respektera EU:s grundläggande värden.

DOMARBLOGGEN

Vad händer efter huvudförhandlingen?

Veckans inlägg på Domarbloggen handlar om vad som egentligen händer efter att en huvudförhandling i domstolen avslutats.

AI-bolagens ansvars-roller enligt GDPR

Integritetsskyddsmyndigheten (IMY) har under-sökt vilket ansvar företag har för personupp-gifter när de arbetar med AI-applikationer och kommer fram till att ansvarsrollen beror på vilket inflytande företaget har över behandlingen av uppgifterna.

Foto Andrey Popov

Arton nya domare

Regeringen har den 11 juni utnämnt 18 nya domare.

Journalister prisas av Advokatsamfundet

Johanna Rapp och Natalia Kazmierska, reportrar på Aftonbladet, får Advokatsamfundets journalistpris 2026. Priset motiveras av deras gedigna arbete i traditionen av grävande journalistik.

Från Setterwalls till Hammarskiöld

Advokatfirman Hammarskiöld har rekryterat Jon Ericson och Daniel Öhvall som nya delägare samt anställt juristerna Ster Solmaz och Sebastian Sederholm.

Ingen återupptagen förundersökning i Knutbyärendet

Överåklagare Mats Svensson har, på riks-åklagarens vägnar, fattat beslut om att inte ansöka om resning eller att återuppta förunder-sökningen avseende mordet i Knutby 2004.

Foto STOCKSNAPPER

Avstyrker återkallelse av medborgarskap

En statlig utredning vill möjliggöra återkallelse av svenskt medborgarskap vid bland annat allvarlig brottslighet och säkerhetshot. Juridiska fakulteten vid Stockholms universitet avstyrker och pekar på betydande rättsliga problem.

Foto Boris Breytman

Nya domarutnämningar

Regeringen har den 4 juni utnämnt fyra nya hovrättsråd i Svea hovrätt.

Långa liggtider vid indrivning av skulder

Kronofogdens verksamhet för att driva in skulder är i huvudsak effektiv, men har brister som behöver åtgärdas. Dels blir många ärenden liggande onödigt länge, dels riskerar myndigheten att missa tillgångar som borde ha utmätts. Det framgår av en ny rapport från Riksrevisionen.

DOMARBLOGGEN

Stöd vid rättegång

Det är vanligt att känna oro inför att delta i en rättegång. Brottsofferjourens stödjare i domstol möter dagligen den här typen av oro och de ger medmänskligt stöd samt information för att lindra oron.

Foto © mcmahant

Stort investerings-bedrägeri rullas upp

Ekobrottsmyndigheten har genomfört ett tillslag i Malmö inom ramen för en omfattande för-undersökning om grovt investeringsbedrägeri. Utredningen visar att ett hundratal personer förmåtts att investera i obligationer kopplade till påstådda projekt inom grön energi i Sydafrika.

Foto ASphotofamily

Yngling åtalas för flera grova brott i Dalarna

Åklagare har väckt åtal mot en 18-årig man för fyra fall av försök till mord och grovt vapenbrott i Rättvik i januari 2026. Mannen åtalas också för brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor, grovt brott, och för förberedelse till brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor, grovt brott.

MSA populärast bland juriststudenter

Mannheimer Swartling rankas för 24e året i rad som Sveriges mest attraktiva advokatbyrå bland juriststudenter i Universums Företags-Barometer. För sjunde gången rankas byrån dessutom som den mest attraktiva arbetsgivaren inom hela den juridiska sektorn.

Ny kammarrätts-president

Regeringen har den 28 maj anställt Ylva Johansson till en tidsbegränsad anställning som kammarrättspresident i Kammarrätten i Sundsvall.

Foto MRR-photography

43 nya advokater

Styrelsen för Sveriges advokatsamfund antog vid sitt senaste sammanträde 43 nya ledamöter.

Åtal för omfattande ekonomisk brottslighet

Fyra personer åtalas nu för omfattande ekono-misk brottslighet. Den huvudåtalade åtalas för totalt 16 brott, däribland sex fall av grovt bok-föringsbrott, två fall av grov näringspenningtvätt och fyra fall av brott mot aktiebolagslagen. Brottsligheten har skett både inom en fotbolls-förening i Södertälje och i flera bolag där den åtalade haft ledande roller.

DEBATT

Bekymrande att tungt ansvar läggs på enskilda bankkunder

HD tar inte upp fallet där en man lurades av bedragare att föra över pengar. Hovrättens dom står därmed fast och banken är inte skyldig att betala ersättning, trots att det saknades vissa säkerhetssystem och rutiner som hade kunnat skydda honom. Detta är KO, Lena Aronsson, mycket kritisk till.

Mark Klamberg får uppdrag vid PCA

Mark Klamberg, professor i folkrätt vid Stockholms universitet, har utsetts av regeringen till ledamot i Permanent Court of Arbitration (PCA) i Haag.

Foto Danil Roudenko

Varannan svensk kan tänka sig använda AI i juridiska frågor

Allt fler svenskar ser AI som ett möjligt första stöd i en skilsmässoprocess. Framför allt efterfrågas hjälp med juridiska och praktiska frågor, men också ett verktyg som kan bidra till att barnets behov inte hamnar i skymundan när känslorna tar över. Det visar en ny Sifo-undersökning.

DLA Piper har valt in tre nya delägare

DLA Piper i Sverige har utsett tre nya delägare: Charlotte Brunlid, Johan Hübner och Olof Forssell.

DOMARBLOGGEN

Svensk hjälp till Bosnien-Hercegovina

Sveriges Domstolar har länge haft ett stort engagemang i Bosnien-Hercegovina och detta engagemang fortsätter inom ramen för det pågående utvecklingssamarbetet som finansieras av Sida.

Ny Counsel hos Delphi

Advokatfirman Delphi har rekryterat advokat Andreas Hallbeck som Counsel till Stockholmskontoret.

Par åtalas för flera grova brott i Uppsala

Åklagare har åtalat en man och en kvinna i 40-årsåldern för grova assistansbedrägerier, grovt bedrägeri och grov misshandel av en man med funktionsnedsättning i Uppsala.

Foto Harvepino

Ekobrott mot Sverige – från utlandet

Ekobrottsmyndigheten har för första gången tagit fram en samlad lägesbild över internationella aktörer som begår ekonomisk brottslighet riktad mot Sverige. Kartläggningen visar att ett växande antal personer bedriver avancerade brottsupplägg från utlandet ofta utan att själva sätta sin fot i Sverige.

Ny byrå ansluter till juristsamarbete

Malmöbyrån Moll Wendén ansluter nu till AGRD Partners.

Foto TOMAS PICH

Tre nya rådmän

Regeringen har den 21 maj utnämnt tre nya domare i Malmö tingsrätt.

DOMARBLOGGEN

Om domstolarnas legitimationsprövning

I det senaste inlägget på Södertörns domarblogg beskrivs hur domstolar prövar så kallade legitimationsmål. Dessa rör rätten att utöva yrken där det krävs legitimation, till exempel läkare, sjuksköterskor, lärare och ordningsvakter.

Advokatsamfundet avstyrker lagförslag

I sitt remissyttrande över betänkandet Straffansvar för deltagande i och samröre med kriminella sammanslutningar (SOU 2026:13) riktar nu Advokatsamfundet omfattande kritik mot utredningens lagförslag.

Foto Inbj

Nya domare utnämnda

Regeringen har vid sitt senaste sammanträde utnämnt fyra nya domare.

Samtycke i straffrätten

När gör ett medgivande skillnad i juridisk mening – och när gör det inte det? I en ny avhandling vid Stockholms universitet analyserar jur.dr Marie Kagrell samtyckets roll som grund för ansvarsfrihet i svensk straffrätt.

Foto Andrey Popov

Rättsosäkerhet i konkursförfarandet

Sverige saknar lagstiftning för auktorisering av konkursförvaltare. Ett informellt system har därför uppstått, som leder till dubbelarbete och viss rättsosäkerhet. Det visar granskning som Riksrevisionen har genomfört och som också kommer fram till att staten har ett svagt fokus på utdelning vid konkurser.

DEBATT

Jurister kritiska till regeringens EU-politik

Regeringen har stoppat genomförandet av EU:s nya regler om öppenhet när det gäller löner. Men vändningen kommer så sent att den framstår som oseriös. Den skapar också osäkerhet och extra kostnader för företagen. Det skriver nu två jurister i en debattartikel.

Foto Rickard Kilström/Stockholms universitet

SU-forskare bakom ny internationell AI-guide

En ny internationell AI‑guide sätter upphovsrätt i centrum för reglering av AI. Guiden har tagits fram i samarbete med Eleonora Rosati, profes-sor i immaterialrätt vid Stockholms universitet.

Foto Roland Magnusson

Fem nya domare

Regeringen har den 7 maj utnämnt tre kammarrättsråd och två rådmän.

DOMARBLOGGEN

Vad innebär förtjänst och skicklighet?

Om dessa och andra rekryteringsfrågor skriver Viktoria Engsoo, som arbetar som HR-specialist på Södertörns tingsrätt, i det senaste inlägget på tingsrättens blogg.

Foto Mostphoto

"Barnfängelse historisk tillbakagång"

Riksdagen har röstat för att Sverige ska införa fängelse för barn och enligt Bris är detta både beklagligt och oroväckande. Föreningen menar att det finns andra alternativ som både är mer effektiva och i linje med barns rättigheter och att det därför är allvarligt att riksdagen nu ändå går vidare med barnfängelserna.

Umeåman åtalas för grova internetbrott

Åklagaren har väckt åtal mot en 18-årig man i Umeå för en mängd grova brott begångna inom ramen för våldsbejakande nätverk på internet.

Foto Piotr Pawinski

Rekordstor brottsvinst i kryptovaluta säkrad

Kryptovaluta till ett värde av 127,6 miljoner kronor har säkrats efter att polis och åklagare i Sverige lyckats spåra tillgångar från sedermera nedstängda digitala narkotikamarknadsplatsen Flugsvamp 2. En nyckel till framgång uppges vara samverkan mellan myndigheter i Sverige och det internationella samarbetet.

Ny överdirektör för Skatteverket

Regeringen har utsett juristen Gunilla Åsenius till överdirektör vid Skatteverket.

Foto © Per Björkdahl | Dreamstime.com

Polisman åtalas för grova brott

En polis i Skaraborg åtal-as för bland annat grovt dataintrång och grovt brott mot tystnadsplikt.

DOMARBLOGGEN

Om nit och redlighet

Nit och redlighet i rikets tjänst är en utmärkelse som personer som varit anställda inom staten i minst 30 år kan tilldelas. Men vad är det egentligen?

Färre överprövningar av upphandlingsmål

Antalet inkomna överprövningsmål i förvalt-ningsdomstolarna minskade med 2,5 procent under 2025 jämfört med 2024. Det visar ny statistik från Upphandlingsmyndigheten. Sam-tidigt ökade den genomsnittliga handläggnings-tiden i förvaltningsrätterna under 2025 med 15,4 dagar jämfört med året innan.

Foto GAMMA-MAN

Åtalas för synnerligen grovt narkotikabrott

Åklagare har väckt åtal mot tolv personer, sju kvinnor och fem män, i ett ärende som rör hanteringen av 33 kilo kokain. I ärendet har 31 kilo kokain till ett gatuvärde av cirka 30 miljoner kronor tagits i beslag.

Foto Wavebreakmedia

Ny domare

Regeringen har den 30 april utnämnt en ny lagman.

Foto Michael Erhardsson

Härnösand får helt ny domstolsbyggnad

Domstolsverket har genomfört en upphandling av ny domstolsbyggnad i Härnösand där förvaltningsrätten kommer att bedriva sin verksamhet.

Jag vill ha daglig bevakning av juridiska
nyheter från InfoTorg Juridik.
 
E-post: 
 
 
 
OBS! Om du loggar in kan du lägga upp ett
personligt urval för ditt Nyhetsbrev.
 
Logga in och lägg upp ett Nyhetsbrev.
» Logga in automatiskt

Du behöver vara inloggad för att läsa artikeln

» Logga in automatiskt